Sobota, 20 dubna, 2024

Zázračný gel obnoví části těla, naznačuje výzkum z Kanady

Mohlo by vás zajímat

Revoluční syntetický biomateriál vyvinutý kanadskými vědci se ukázal jako dostatečně odolný na to, aby mohl pomoci při opravě poškozené lidské tkáně – včetně srdce, svalů a hlasivek, naznačuje výzkum.

- Reklama -

Tým z montrealské McGillovy univerzity podle stránek advancedsciencenews.com tvrdí, že při vytváření injekčního hydrogelu zkombinoval poznatky z chemie, fyziky, biologie a inženýrství, což je považováno za významný pokrok v regenerativní medicíně. Po podání vytvoří umělá hmota porézní, ale pevnou strukturu, která zřejmě stabilizuje poškozené orgány a tkáně a umožňuje živým buňkám procházet a přirozeně provádět opravy.

„Lidé, kteří se zotavují z poškození srdce, často čelí dlouhé a složité cestě. Hojení je náročné kvůli neustálému pohybu, který musí tkáně při tlukotu srdce vydržet. Totéž platí pro hlasivky. Až dosud neexistoval žádný injekční materiál, který by byl pro tuto práci dostatečně silný,“ říká Guangyu Bao, doktorand McGillovy univerzity. „Doufáme, že jednoho dne bude nový hydrogel použit jako implantát k obnově hlasu lidí s poškozenými hlasivkami, například těch, kteří přežili rakovinu hrtanu.“

Bao vysvětluje, že biomateriál vyvinutý jím a jeho kolegy prošel náročným zátěžovým testem. Laboratorní zkouška napodobovala extrémní biomechaniku lidských hlasivek, které vibrovaly 120krát za sekundu po dobu více než 6 milionů cyklů, a Bao říká, že jejich vzorec „fungoval perfektně“.

Zázračný gel pomůže i v boji s covidem?

Vědci tvrdí, že tento vývoj, který je stále předmětem zkoumání, může také otevřít nové možnosti pro tkáňového inženýrství – včetně vytvoření plic pro testování léčby pomocí COVID-19. Hydrogel využívá fázové separace polysacharidu zvaného chitosan, který se nachází v kostře měkkýšů. Při tělesné teplotě a fyziologickém pH se polymery chitosanu rozdělí na vrstvu bohatou na polymery a vrstvu chudou na polymery, přičemž druhá z nich je tvořena převážně vodou – a je ideální pro růst buněk. To má za následek, že se po injekci vytvoří velké póry, které podle zjištění podporují růst buněk a v modelech orgánů vykazují difúzi přesahující 60 mm – což je největší hodnota uváděná v literatuře.

Předpokládá se, že hydrogel bude nejprve použit jako implantát k obnově hlasu u lidí s poškozenými hlasivkami, například u lidí, kteří přežili rakovinu hrtanu.

V současné době probíhají dle stránek digitaljournal.com experimenty, jejichž cílem je posoudit trvanlivost hydrogelu pomocí speciálního přístroje, který simuluje extrémní biomechaniku lidských hlasivek. Stroj vibruje rychlostí 120krát za sekundu a má za sebou více než 6 milionů cyklů. Testy ukázaly, že nový biomateriál zůstal neporušený a dokáže se vypořádat se zátěží.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -