Úterý, 23 července, 2024

Poprvé se povedlo naklonovat bígly z kožních buněk

Mohlo by vás zajímat

Vědci z Chungnam National University (CNU) v Jižní Koreji nedávno vytvořili dva psy plemene bígl pomocí kožních buněk upravených technologiemi pro úpravu genů.

- Reklama -

V Jižní Koreji se narodili dva bíglové z klonované kůže upravené pomocí genové editace CRISPR. Psi upravení pomocí CRISPR byli již dříve vytvořeni úpravou oplodněných vajíček, ale poprvé se tak stalo klonováním. Vědci doufají, že by tuto techniku mohli v blízké budoucnosti používat v širším měřítku k odstranění mutací způsobujících onemocnění u plemenných psů.

„Jedná se o první krok našeho výzkumu, jehož cílem je zavedení této metody editace genomu u psů. Konečným cílem našeho výzkumu je pomocí této technologie vyléčit psy z patogenních mutací vyvolaných příbuzenskou plemenitbou. Máme v plánu využít tuto technologii k obnově původních patogenních mutací u různých psů a vyvíjíme produkty genové terapie k vyléčení zvířat,“ uvedl k úspěšnému klonování Okjae Koo ze společnosti ToolGen.

Nový revoluční postup při klonování by mohl v budoucnu pomoci odstranit nemoc, která způsobila smrt zvířete, ještě před procesem klonování, stejně jako další nezdravé znaky, které se u zesnulého zvířete projevily.

Přenos jader somatických buněk

Proces klonování psa pomocí kožních buněk je ve vědeckém světě známý jako přenos jader somatických buněk. Vědci při této metodě odstraní jádro vaječné buňky a nahradí ho jádrem z jiné tělní buňky, v tomto případě z kožní buňky bígla.

Před umístěním kožní buňky do vaječné buňky je její DNA upravena pomocí techniky známé jako CRISPR. Tato technika funguje jako jakési molekulární nůžky a „odstřihne“ části genomu, které jsou vyhodnoceny jako škodlivé nebo nežádoucí.

Výzkumníci pak přidají několik genů, včetně genu pro zelený fluorescenční protein GFP, aby bylo možné snáze zjistit, které buňky byly úspěšně upraveny. Koo uvedl, že se svým týmem ale neplánuje po ukončení výzkumu tyto geny přidávat i nadále. Po přidání genů se upravené kožní buňky umístily vedle vaječných buněk, jejichž DNA vědci odstranili, a pomocí krátkých elektrických pulzů je tým z Chungnam National University spojil dohromady.

Úspěch nebo jen předčasná radost?

Celkem takto vzniklo 68 embryí, která byla implantována šesti různým náhradním matkám. Narodila se dvě štěňata.

Pejskům je nyní 22 měsíců a nevykazují žádné abnormality. Odborníci ovšem varují, že vzhledem k tomu, že nemoci u bíglů často souvisejí s věkem, mohou se u nich s přibývajícím věkem i přes úpravu genů zdravotní problémy ještě objevit. I přesto je narození těchto bíglů dosud nevídaným vědeckým zázrakem.

Zdroj:

telegraph.co.uk, earth.com, Daily Mail, tweaktown.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -