Sobota, 25 května, 2024

Poprvé se povedlo naklonovat bígly z kožních buněk

Mohlo by vás zajímat

Vědci z Chungnam National University (CNU) v Jižní Koreji nedávno vytvořili dva psy plemene bígl pomocí kožních buněk upravených technologiemi pro úpravu genů.

- Reklama -

V Jižní Koreji se narodili dva bíglové z klonované kůže upravené pomocí genové editace CRISPR. Psi upravení pomocí CRISPR byli již dříve vytvořeni úpravou oplodněných vajíček, ale poprvé se tak stalo klonováním. Vědci doufají, že by tuto techniku mohli v blízké budoucnosti používat v širším měřítku k odstranění mutací způsobujících onemocnění u plemenných psů.

„Jedná se o první krok našeho výzkumu, jehož cílem je zavedení této metody editace genomu u psů. Konečným cílem našeho výzkumu je pomocí této technologie vyléčit psy z patogenních mutací vyvolaných příbuzenskou plemenitbou. Máme v plánu využít tuto technologii k obnově původních patogenních mutací u různých psů a vyvíjíme produkty genové terapie k vyléčení zvířat,“ uvedl k úspěšnému klonování Okjae Koo ze společnosti ToolGen.

Nový revoluční postup při klonování by mohl v budoucnu pomoci odstranit nemoc, která způsobila smrt zvířete, ještě před procesem klonování, stejně jako další nezdravé znaky, které se u zesnulého zvířete projevily.

Přenos jader somatických buněk

Proces klonování psa pomocí kožních buněk je ve vědeckém světě známý jako přenos jader somatických buněk. Vědci při této metodě odstraní jádro vaječné buňky a nahradí ho jádrem z jiné tělní buňky, v tomto případě z kožní buňky bígla.

Před umístěním kožní buňky do vaječné buňky je její DNA upravena pomocí techniky známé jako CRISPR. Tato technika funguje jako jakési molekulární nůžky a „odstřihne“ části genomu, které jsou vyhodnoceny jako škodlivé nebo nežádoucí.

Výzkumníci pak přidají několik genů, včetně genu pro zelený fluorescenční protein GFP, aby bylo možné snáze zjistit, které buňky byly úspěšně upraveny. Koo uvedl, že se svým týmem ale neplánuje po ukončení výzkumu tyto geny přidávat i nadále. Po přidání genů se upravené kožní buňky umístily vedle vaječných buněk, jejichž DNA vědci odstranili, a pomocí krátkých elektrických pulzů je tým z Chungnam National University spojil dohromady.

Úspěch nebo jen předčasná radost?

Celkem takto vzniklo 68 embryí, která byla implantována šesti různým náhradním matkám. Narodila se dvě štěňata.

Pejskům je nyní 22 měsíců a nevykazují žádné abnormality. Odborníci ovšem varují, že vzhledem k tomu, že nemoci u bíglů často souvisejí s věkem, mohou se u nich s přibývajícím věkem i přes úpravu genů zdravotní problémy ještě objevit. I přesto je narození těchto bíglů dosud nevídaným vědeckým zázrakem.

Zdroj:

telegraph.co.uk, earth.com, Daily Mail, tweaktown.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -