Pondělí, 15 dubna, 2024

Klonování ovce Dolly spustilo klonovací války

Mohlo by vás zajímat

Ale zpráva, že Dolly byla vytvořena za účelem vývoje nových léčebných postupů, byla zpočátku přehlušena obavami, že příště budou klonováni lidé. Bill Clinton, tehdejší americký prezident, odrážel náladu veřejnosti, když s velkou pompou vyhlásil zákaz pokusů s klonováním lidí. Řekl, že tato technologie „má potenciál ohrozit posvátná rodinná pouta, která jsou základem našich ideálů a naší společnosti“. Zároveň však poznamenal, že „na těchto nových technikách není nic nemorálního nebo špatného ze své podstaty, protože jsou příslibem převratných lékařských postupů a život zachraňujících léků“.

- Reklama -

Rozhlasové vlny a noviny byly plné zpráv o tom, co znamená být člověkem, zda budou klony identické s osobou, z níž byly naklonovány, a zda vědci nezasévají semínka dystopické budoucnosti. Sekta zvaná Raeliáni, která se oblékala do futuristických hábitů, tvrdila, že vytvořila tzv. klonované dítě jako krok k dosažení nesmrtelnosti. Dva vědci mi řekli, že zkoumají, jak klonovat lidi, aby mohli vyvinout léčbu neplodnosti. A jeden tým v Jižní Koreji publikoval v uznávaném vědeckém časopise vědeckou práci, v níž uvedl, že naklonoval lidské embryo.

Později se ukázalo, že vedoucí korejského výzkumného týmu své výsledky zfalšoval a ani lékaři zabývající se plodností, ani raeliánské hnutí nepředložilo jediný důkaz, který by jejich tvrzení potvrdil. A v centru všeho dění byla Dolly. Měla kolem sebe královskou auru; vyčnívala z řady ostatních ovcí, působila pyšněji, její rouno bylo hustší a dokonce se lesklo. Zdálo se, že si užívá pozornosti světových médií, která se sjížděla do dosud málo známého Roslinova institutu, jenž se nachází v klidné vesnici nedaleko Edinburghu Její stvoření mělo ozvěny románu Mary Shelleyové Frankenstein, v němž byla neživá tkáň oživena pomocí elektřiny.

Cílem bylo najít lék na Parkinsonovu chorobu

Dolly, která dostala jméno po zpěvačce Dolly Partonové, byla vytvořena z buňky odebrané z mléčné žlázy dospělé, šestileté ovce. DNA buňky se vložila do prázdného ovčího vajíčka a ozářila elektřinou. To překvapivě zvrátilo proces stárnutí a z buňky se stalo embryo. Když pak bylo vajíčko implantováno do dělohy ovce, vyrostla z něj přesná genetická kopie ovce, z které byla buňka odebrána.

Při setkání s tvůrcem Dolly, profesorem sirem Ianem Wilmutem, bylo jasné, že to není žádný doktor Frankenstein. Chtěl najít léky na vysilující nemoci tím, že by stejnou technologií vypěstoval mozkovou a svalovou tkáň, kterou by bylo možné transplantovat pacientům.

Profesor Wilmut doufal, že se mu podaří vzít buňku pacienta trpícího například Parkinsonovou chorobou a vrátit ji do embryonálního stavu. Ale místo toho, aby se z ní vyvinul klon pacienta – takzvanou embryonální kmenovou buňku by bylo možné přimět k tomu, aby se z ní staly nervové buňky, které by mohly nahradit poškozené části pacientova mozku. Krása terapeutického klonování spočívala v tom, že tyto embryonální kmenové buňky mohly být přeměněny na jakékoli lidské buňky – a mohly tak být použity k opravě poškozené tkáně u pacientů trpících celou řadou onemocnění včetně srdečních chorob a revmatismu.

Zákaz klonování lidských bytostí

Některé církevní skupiny a skupiny bojující proti potratům chtěly tuto technologii zakázat s argumentem, že tento proces zahrnuje vytváření a následné ničení lidských embryí. Po intenzivním lobbování ze strany lékařské výzkumné komunity parlament povolil výzkum terapeutického klonování, ale zakázal klonování lidských bytostí.

Deset let po narození Dolly se však tyto argumenty staly bezpředmětnými. V roce 2006 objevil japonský výzkumník nový způsob, jak vytvořit buňky, které se chovají stejně jako embryonální kmenové buňky, aniž by bylo nutné klonování. Indukované pluripotentní kmenové buňky – neboli IPS buňky – profesora Shinya Yamanaky bylo snazší vyrobit, protože nevyžadovaly lidská vajíčka a nevedly k produkci embryonálního materiálu. V důsledku toho většina výzkumu v této oblasti přešla od terapeutického klonování Dolly k eticky jednodušší metodě IPS.

Odkaz Dolly však žije dál v technologii vyvinuté profesorem Yamanakou, který několikrát prohlásil, že by svou metodu nemohl zdokonalit bez práce profesora Wilmuta a jeho týmu.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -