Úterý, 23 července, 2024

V Nizozemsku vyvíjejí implantát, který umožní slepým znovu vidět

Mohlo by vás zajímat

Konsorcium holandských vědců pracuje na implantátu, který by dokázal přečíst obrazové záznamy chytrých brýlí přenesené na elektrické impulsy.

- Reklama -

Slepý zpěvák Stevie Wonder nedávno vyjádřil nadšení z chytrých brýlí vyvinutých startupem Envision z Technické univerzity v Delftu. Jsou totiž vybavené kamerou, která nabízí zrakově postiženým větší komfort při vyhledávání předmětů.

Aby však nevidomí mohli znovu vidět obraz – který se skládá z pixelů -, musí ještě vědci kameru v brýlích propojit s implantátem. Jeho vyvinutí je cílem nizozemského výzkumného programu NESTOR, konsorcia složeného z vědců z různých institutů, včetně Nizozemského institutu pro neurovědy, Univerzity Twente, Radboudovy univerzity, Maastrichtské univerzity a TU/e.

Tohle konsorcium zahájilo experimentální čtyřletý projekt, v jehož rámci budou revoluční specifikace testovány. Tým vysvětluje, že cílem je „vyvinout neuroprotézu, která bude spolupracovat s mozkem a umožní vytvářet umělé zrakové vjemy i v případě rozsáhlého poškození oka nebo zrakového nervu“.

Jak to celé funguje?

Kamera umístěná na brýlích pořizuje statickou fotografii a přenáší ji do čipu instalovaného ve zrakové kůře nevidomého jedince pomocí rádiových vln podobných technologiím Wi-Fi a Bluetooth. Cílem metody je napodobit způsob, jakým oči posílají informace do této části mozku. Zároveň však umožňuje, aby zrakové signály obcházely poškozené optické nervy – příčinu většiny případů ztráty zraku.

Vědci tvrdí, že více než 1 000 drobných elektrod v implantátu – který spotřebuje méně než jeden miliwatt energie – bude stimulovat mozkové buňky a doufejme, že převede obraz na elektrické signály, které orgán bude interpretovat jako vizuální reprezentaci.

Úspěšné testy na slepých opicích

Tento přístroj musí být ještě vyzkoušen na lidech. Vědci však tvrdí, že implantát byl testován na slepých opicích a ukázalo se, že zvířata dokázala rozpoznat znaky, pohybující se objekty a čáry.

Holandští vývojáři doufají, že jejich bezdrátový model překoná některé nedostatky předchozích implantátů, které byly připojeny přímo k brýlím a hrozilo riziko infekce. Datum uvedení na trh ani případná cena zatím nejsou známé.

Zdroj:

medicalxpress.com, 4tu.nl, news.yahoo.com, Daily Mail

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -