Pondělí, 15 dubna, 2024

V Nizozemsku vyvíjejí implantát, který umožní slepým znovu vidět

Mohlo by vás zajímat

Konsorcium holandských vědců pracuje na implantátu, který by dokázal přečíst obrazové záznamy chytrých brýlí přenesené na elektrické impulsy.

- Reklama -

Slepý zpěvák Stevie Wonder nedávno vyjádřil nadšení z chytrých brýlí vyvinutých startupem Envision z Technické univerzity v Delftu. Jsou totiž vybavené kamerou, která nabízí zrakově postiženým větší komfort při vyhledávání předmětů.

Aby však nevidomí mohli znovu vidět obraz – který se skládá z pixelů -, musí ještě vědci kameru v brýlích propojit s implantátem. Jeho vyvinutí je cílem nizozemského výzkumného programu NESTOR, konsorcia složeného z vědců z různých institutů, včetně Nizozemského institutu pro neurovědy, Univerzity Twente, Radboudovy univerzity, Maastrichtské univerzity a TU/e.

Tohle konsorcium zahájilo experimentální čtyřletý projekt, v jehož rámci budou revoluční specifikace testovány. Tým vysvětluje, že cílem je „vyvinout neuroprotézu, která bude spolupracovat s mozkem a umožní vytvářet umělé zrakové vjemy i v případě rozsáhlého poškození oka nebo zrakového nervu“.

Jak to celé funguje?

Kamera umístěná na brýlích pořizuje statickou fotografii a přenáší ji do čipu instalovaného ve zrakové kůře nevidomého jedince pomocí rádiových vln podobných technologiím Wi-Fi a Bluetooth. Cílem metody je napodobit způsob, jakým oči posílají informace do této části mozku. Zároveň však umožňuje, aby zrakové signály obcházely poškozené optické nervy – příčinu většiny případů ztráty zraku.

Vědci tvrdí, že více než 1 000 drobných elektrod v implantátu – který spotřebuje méně než jeden miliwatt energie – bude stimulovat mozkové buňky a doufejme, že převede obraz na elektrické signály, které orgán bude interpretovat jako vizuální reprezentaci.

Úspěšné testy na slepých opicích

Tento přístroj musí být ještě vyzkoušen na lidech. Vědci však tvrdí, že implantát byl testován na slepých opicích a ukázalo se, že zvířata dokázala rozpoznat znaky, pohybující se objekty a čáry.

Holandští vývojáři doufají, že jejich bezdrátový model překoná některé nedostatky předchozích implantátů, které byly připojeny přímo k brýlím a hrozilo riziko infekce. Datum uvedení na trh ani případná cena zatím nejsou známé.

Zdroj:

medicalxpress.com, 4tu.nl, news.yahoo.com, Daily Mail

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -