Poslední výzkum vědců z Yale zboural hranice mezi životem a smrtí. Povedlo se jim totiž obnovit obnovit funkce některých životně důležitých orgánů u mrtvých prasat.
Většina z nás má za to, že smrt obvykle zapříčiní ztráta funkčnosti některého z řídících systémů – srdce, mozku nebo plic. Když totiž někomu hodinu nebije srdce, je prostě mrtvý… Nebo ne? To je otázka, kterou vyvolal výzkum vědců z Yaleovy univerzity, kterým se podařilo obnovit krevní oběh a buněčnou aktivitu v životně důležitých orgánech prasat hodinu mrtvých prasat. Co si pod tím představit? Že v těch zemřelých zvířatech zase ožilo srdce a mozek.
Výsledky výzkumu zpochybňují zavedenou představu o tom, jak definovat smrt. Práce navazuje na pokusy stejných vědců z roku 2019 , při nichž oživili oddělený mozek prasat čtyři hodiny po smrti zvířat, čímž zpochybnili představu, že smrt mozku také znamená exitus.
Po oživení mozku přišel další krok
Vzhledem k tomu, že mozek ohrožuje nedostatek kyslíku nejvíc ze všech orgánů, zdálo se logické, že pokud se v minulosti vědcům podařilo obnovit činnost mozku, mělo by se totéž povést i s jinými částmi těla. A také se to potvrdilo! Stejný tým vědců obnovil u mrtvých prasat krevní oběh a buněčnou aktivitu v celém jejich těle.
„Pokud dokážete obnovit některé funkce v mrtvém prasečím mozku, můžete to dokázat i v jiných orgánech,“ komentuje to Nenad Sestan, neurolog z Yaleovy univerzity a člen vědeckého týmu, jenž výzkum prováděl. Sestan o úspěchu nepochyboval už od pokusů z roku 2019.
Naděje pro lidi, co potřebují transplantaci
Vědci k pokusu použili asi 100 prasat, kterým byla před smrtí podána anestetika, a pak jim byl uměle navozen infarkt. Následně vědci do těl mrtvých prasat postupem nazvaným „OrganEw“ načerpali do těla regenerační tekutiny obsahující směs 13 sloučenin, které podporují zdraví buněk a potlačují zánět. Biologická aktivita se obnovila v mnoha orgánech včetně jater, ledvin, mozku a srdce.
Cílem celého projektu je snaha umožnit v budoucnu díky OrganEx širší využití orgánů získaných po odpojení přístrojů pro podporu života u dárců s těžkými, nevratnými poraněními mozku. V současné době se těmto orgánům daří po transplantaci hůře než orgánům získaným od dárců se smrtí mozku, kteří zůstávají na přístrojích pro podporu života.
Zdroj:
nature.com, Reuters, syfy.com, interestingengineering.com