Tentokrát jsme pro vás připravili velmi obtížnou hru. Její náročnost spočívá v rychlosti, se kterou musíte úkol vyřešit. Pokud se vám to nepovede do půl minuty, nezoufejte. V takto šibeničním termínu to zvládne jen génius.
Pozorně se zadívejte na tuto krásnou mozaiku s ornamenty. Je seskládána z různých barevných dlaždic. Pouze dvě z nich jsou zcela identické. Termín na řešení úkolu je šibeniční. Pusťte se do něj!
Jak funguje mozek pod časovým stresem?
Když se lidský mozek dostane do časového stresu, může dojít k několika změnám v jeho chování. I toto zábavné hledání dlaždic může vyvolat stresovou reakci. Nemusíte však mít obavy, toto cvičení je zdravé a žádoucí, rozhodně vám neublíží, ba právě naopak bude dobrým tréninkem pro zvládání podobných situací v běžném životě.
Co vy volává časová tíseň:
- Zvýšená aktivace amygdaly – části mozku, která se podílí na stresových reakcích. Když se dostanete pod časový tlak, amygdala se aktivuje a zvyšuje vaši reaktivitu a pozornost.
- Zrychlení myšlení – když se snažíte rychle najít dvě stejné dlaždice, váš mozek zrychluje proces hledání a snaží se najít co nejrychlejší způsob, jak je identifikovat.
- Zvýšená účinnost pracovní paměti – pracovní paměť je schopnost ukládat a manipulovat s informacemi na krátkou dobu. Když se snažíte najít dvě stejné dlaždice, pracovní paměť je klíčová k tomu, abyste si zapamatovali, které dlaždice jste už viděli a které ne.
Za jak dlouho se vám podařilo dlaždice najít? Nezvládli jste do 30 sekund, nevadí. I do minuty je to skvělý výsledek. Správné řešení si můžete ověřit zde:
JESTLI SE VÁM DO MINUTY DLAŽDICE NEPOVEDLO NALÉZT, MĚLI BYSTE ZAČÍT TRÉNOVAT VAŠE REAKCE POD STRESEM.
DALŠÍ VHODNÉ CVIČENÍ NAJDETE ZDE.