Čtvrtek, 13 června, 2024

Tenhle IQ test by mělo zvládnout desetileté dítě do 20 vteřin. Zvládnete ho i vy?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zdánlivě jednoduchou výzvu, kviz, který je původně určený pro školní děti. Na první pohled by se zdálo, že je jednoduchý, ale není. Prověří především vaši prostorovou orientaci a rychlost mozkových spojení. Jestli se vám podaří najít správné řešení do dvaceti vteřin, jste dobří!

- Reklama -

Před sebou vidíte obrázek skupiny mochomůrek a šest možných pohledů shora. Správný je pouze jeden. Vaším úkolem je ho najít. Pro kontrolu správné řešení najdete na konci článku.

Co potřebujete k tomu, abyste vyřešili tento úkol?

Prostorová inteligence je schopnost chápat a manipulovat s objekty v trojrozměrném prostoru. Jedná o to, jak si vytváříme obrázky v našem mozku, jak je otáčíme, transformujeme a měníme. Toto dovednost je klíčová v řadě profesí, například pro architekty, sochaře, piloty či chirurgy.

Každý má jinou schopnost prostorové orientace. Není to jen otázka věku, ale také zkušeností a cviku. Každý, kdo pracuje s objekty v reálném prostoru nebo na papíře potřebuje dobrou prostorovou orientaci, ale v podstatě nás všechny tato dovednost provází běžným životem. Ať už při parkování auta, skládání puzzle nebo plánování uspořádání nábytku v místnosti.

Prostorová inteligence je jedním z druhů inteligence, ale samozřejmě existuje mnoho dalších, jako je například logicko-matematická, lingvistická či interpersonální inteligence. Je zajímavé, že někteří lidé mohou excelovat v jedné oblasti, ale ne nutně v dalších.

Při řešení rébusu, jako je tento s mochomůrkami, desetileté dítě může mít výhodu v plasticitě mozku. Může být také méně zatíženo předchozími zkušenostmi a stereotypy, což mu umožňuje rychleji vidět nové perspektivy. Avšak dospělý s více zkušenostmi a s vyvinutými strategiemi řešení problémů může mít lepší schopnost přístupu k úkolu systematicky.

Zda je desetileté dítě znevýhodněné při řešení tohoto úkolu oproti dospělému, záleží na konkrétní situaci a na individuálních dovednostech každého. Nicméně, obecně platí, že děti mají často svěží a otevřený pohled, zatímco dospělí mají tendenci řešit problémy na základě svých předchozích zkušeností.

Pokud jde o rychlost řešení, dítě by mohlo být rychlejší, pokud úkol vyžaduje intuitivní myšlení. Dospělý by mohl být rychlejší, pokud je zapotřebí analytický přístup.

Tento úkol může být pro někoho jednoduchý, pro druhého může být složitý, a to bez ohledu na věk. Je to skvělá ukázka toho, jak různí lidé přistupují k řešení problémů a jak jednotlivé mozkové procesy pracují v různých situacích.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS NÁŠ RÉBUS ZAUJAL, MŮŽETE SE ROVNOU VRHNOUT NA DALŠÍ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -