Pondělí, 22 července, 2024

Bleskový IQ test: Jestli najdeš dílky do 30 vteřin, máš skvělý postřeh a geniální krátkodobou paměť!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás tentokrát výjimečně těžký rébus. Nenechte se zmýlit kresleným obrázkem dinosaura, tohle rozhodně není dětská hra a i leckterý dospělý bude mít s řešením velký problém. Kvíz je zaměřený především na prostorovou orientaci a na krátkodobou (pracovní) paměť.

- Reklama -

Zadání není potřeba dlouze vysvětlovat, je jasné na první pohled. Máte doplnit do obrázku chybějící puzzle. Z 24 možností jich použijete pouze 10. Pokud byste váhali, správné řešení najdete na konci článku.

Když se pustíte do našeho úkolu, zahajujete sérii složitých neurologických procesů, které se odvíjejí v různých oblastech vašeho mozku. Na první pohled může tento úkol vypadat jednoduše, ale ve skutečnosti zahrnuje zapojení mnoha různých částí mozku a vyžaduje složitou koordinaci mezi nimi.

Pracovní paměť je klíčovým hráčem v tomto procesu. Jedná se o dočasné úložiště informací, s nimiž aktuálně pracujeme. Zde se informace krátkodobě uchovávají a modifikují. Prefrontální kůra v přední části mozku je centrálním uzlem pracovní paměti a je zodpovědná za řadu exekutivních funkcí. Když se snažíte vložit chybějící dílky do obrázku, vaše prefrontální kůra neustále aktualizuje a porovnává obrázek s dílky, které máte k dispozici.

Avšak pracovní paměť sama o sobě není dostatečná k řešení takového úkolu. Prostorová orientace, schopnost vnímat a rozumět prostorovým vztahům mezi objekty, je zásadní. Tato schopnost je hluboce zakotvena v hipokampu, oblasti hluboko uvnitř mozku, která hraje klíčovou roli v mnoha aspektech našeho paměťového systému. Hipokampus hodnotí geometrii a vzory, zatímco pracovní paměť v prefrontální kůře se snaží vybrat nejlepší dílky na základě aktuálně dostupných informací.

Výsledek tohoto úkolu je výsledkem detailní koordinace mezi vaší pracovní pamětí a vaším smyslem pro prostorovou orientaci, stejně jako řadou dalších mozkových funkcí, které spolupracují, aby vám pomohly dosáhnout cíle.

Správné řešení naleznete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS NÁŠ ÚKOL BAVIL, HNED SE MŮŽETE VRHNOUT NA DALŠÍ. I TYTO ZRCADLOVĚ OBRÁCENÉ KARTY PROVĚŘÍ VAŠI PROSTOROVOU ORIENTACI A KRÁTKODOBOU PAMĚŤ, I KDYZ JE RÉBUS ZALOŽENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -