Sobota, 20 dubna, 2024

Bleskový IQ test: Jestli najdeš dílky do 30 vteřin, máš skvělý postřeh a geniální krátkodobou paměť!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás tentokrát výjimečně těžký rébus. Nenechte se zmýlit kresleným obrázkem dinosaura, tohle rozhodně není dětská hra a i leckterý dospělý bude mít s řešením velký problém. Kvíz je zaměřený především na prostorovou orientaci a na krátkodobou (pracovní) paměť.

- Reklama -

Zadání není potřeba dlouze vysvětlovat, je jasné na první pohled. Máte doplnit do obrázku chybějící puzzle. Z 24 možností jich použijete pouze 10. Pokud byste váhali, správné řešení najdete na konci článku.

Když se pustíte do našeho úkolu, zahajujete sérii složitých neurologických procesů, které se odvíjejí v různých oblastech vašeho mozku. Na první pohled může tento úkol vypadat jednoduše, ale ve skutečnosti zahrnuje zapojení mnoha různých částí mozku a vyžaduje složitou koordinaci mezi nimi.

Pracovní paměť je klíčovým hráčem v tomto procesu. Jedná se o dočasné úložiště informací, s nimiž aktuálně pracujeme. Zde se informace krátkodobě uchovávají a modifikují. Prefrontální kůra v přední části mozku je centrálním uzlem pracovní paměti a je zodpovědná za řadu exekutivních funkcí. Když se snažíte vložit chybějící dílky do obrázku, vaše prefrontální kůra neustále aktualizuje a porovnává obrázek s dílky, které máte k dispozici.

Avšak pracovní paměť sama o sobě není dostatečná k řešení takového úkolu. Prostorová orientace, schopnost vnímat a rozumět prostorovým vztahům mezi objekty, je zásadní. Tato schopnost je hluboce zakotvena v hipokampu, oblasti hluboko uvnitř mozku, která hraje klíčovou roli v mnoha aspektech našeho paměťového systému. Hipokampus hodnotí geometrii a vzory, zatímco pracovní paměť v prefrontální kůře se snaží vybrat nejlepší dílky na základě aktuálně dostupných informací.

Výsledek tohoto úkolu je výsledkem detailní koordinace mezi vaší pracovní pamětí a vaším smyslem pro prostorovou orientaci, stejně jako řadou dalších mozkových funkcí, které spolupracují, aby vám pomohly dosáhnout cíle.

Správné řešení naleznete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS NÁŠ ÚKOL BAVIL, HNED SE MŮŽETE VRHNOUT NA DALŠÍ. I TYTO ZRCADLOVĚ OBRÁCENÉ KARTY PROVĚŘÍ VAŠI PROSTOROVOU ORIENTACI A KRÁTKODOBOU PAMĚŤ, I KDYZ JE RÉBUS ZALOŽENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -