Čtvrtek, 13 června, 2024

IQ test pro bystré hlavy: Spáruj zrcadlově obrácené karty. Do půl minuty to málokdo dá!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás tentokrát úkol, který prověří především vaši prostorovou orientaci a schopnost tzv. mentální rotace, kterou potřebujete k tomu, abyste dokázali otočit předměty ve vaší mysli.

- Reklama -

Na obrázku vidíte osm balíčků karet a osm zrcadlových obrazů. Vaším úkolem je spárovat stejné balíčky. Máte 30 vteřin. Pokud se vám rébus podaří vyřešit v limitu, můžete si gratulovat a být na sebe právem pyšní. Pokud ne, nezoufejte, čas si protáhněte. Správné řešení najdete na konci článku.

Pro vyřešení tohoto kvízu je potřeba aktivovat poměrně velké množství složitých procesů, které si při rychlosti a při samozřejmostí, se kterou se odehrávají, většinou vůbec neuvědomujeme. Začínáme tzv. vizuální percepcí, laicky řečeno – prohlédneme si obrázek. Tato funkce je spojena s okcipitálním lalokem, částí mozku zodpovědné právě za zpracování vizuálních informací.

Po zkoumání každého balíčku karet je třeba provést mentální rotaci, tj. schopnost otočit objekty v mysli. Tento proces je klíčový pro úspěšné spojení karet se svými zrcadlovými obrazy. Odehrává se především v parietálním laloku a je zodpovědný za zpracování senzorických informací a prostorové orientace.

Také se do procesu zapojuje hippocampus, část mozku důležitá pro učení a paměť. Sídlí v něm tzv. krátkodobá paměť, jakési dočasné úložiště informaci, které funguje po dobu řešení úkolu.

Lidé disponující dobrou prostorovou orientací obvykle mívají mít profesní zkušenosti či koníčky, které tuto schopnost vyžadují. Mohou to být například architekti, kteří si musí umět představit třírozměrný model budovy, chirurgové, kteří provádějí komplikované operace, nebo piloti, kteří musí dokázat ovládat letadlo v prostoru. Rovněž lidé hrající videohry či šachy mohou mít tyto schopnosti výrazně rozvinuté.

Existují různé druhy cvičení, které tyto kognitivní dovedností nenásilně a příjemně rozvíjejí. Hraní některých druhů stolních her silně rozvíjí prostorové myšlení – typickým příkladem jsou šachy nebo Lego. Videohry, které zahrnují navigaci v 3D prostoru, mohou také pomoci zlepšit tyto dovednosti.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE ZAMĚSTNAT MOZEK DALŠÍM RÉBUSEM, DOPORUČEME TŘEBA TENTO, KDE MÁTE SLOŽIT ZPĚT SKLÍČKO DO VYPADLÉHO CIFERNÍKU HODINEK. JE NÁROČNÝ NA LOGIKU, PAMĚŤ A PROSTOROVOU ORIENTACI. MOŽNÁ JE TROCHU TĚŽŠÍ NEŽ ÚKOL S BALÍČKY KARET. VYZKOUŠEJTE HO! NAJDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -