Sobota, 25 května, 2024

IQ výzva vysoké obtížnosti: Poskládáš rozbité sklíčko hodinek? Do 20 vteřin to dá jen génius!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás skutečně náročný úkol, který prověří váš postřeh, prostorovou orientaci a rychlost vašich neuronových spojení. Pokud úkol nestihnete vyřešit do dvaceti vteřin, nezoufejte. Povede se to skutečně málokomu. Pokud patříte mezi 2% těch nejlepších a rébus zvládnete, můžete na sebe být skutečně pyšní. Jste skvělí!

- Reklama -

Na obrázku vidíte hodinky, ze kterých se vysypalo sklíčko. Vaším úkolem je chybějící kousky správně poskládat zpět do ciferníku. Zadání je to jednoduché, řešení ale náročné. Přejeme bystrou mysl, připravte si (nerozbité) hodinky, máte na to 20 vteřin.

V průběhu řešení této zdánlivě jednoduché úlohy dochází v mozku k mnoha komplexním interakcím a aktivacím různých oblastí. Jedná se o fascinující proces, který dokazuje to, dokonalý je lidský mozek a jaký zázrak nosíme ve své hlavě.

Prvním krokem při řešení kvízu je navnímání obrázku pomocí zrakového systému. Informace z obrázku jsou zpracovávány v sítnici oka a následně předány do primární zrakové kůry (V1). Zde dochází k prvnímu „ohmatání“ a přeposlání do dalších oblastí zrakové kůry (V2, V3, V4 a V5), kde se rozpoznávají složitější vizuální prvky, jako jsou tvary a vzory.

Abychom úspěšně úkol vyřešili, musíme jednotlivé kousky sklíčka dostat do tzv. pracovní paměti. Ta je zodpovědná za udržování a manipulaci s informacemi v krátkém časovém horizontu. Její centrum sídlí ve frontálních a parietálních lalocích.

Dalším klíčovým momentem je schopnost orientovat se v prostoru a provádět mentální rotace. Tyto dovednosti nám umožňují poskládat kousky sklíčka v mysli, aniž bychom s nimi fyzicky manipulovali, jako např. při skládání puzzle. Aktivují se parietálních laloky, zejména pravá hemisféra, která zodpovídá za zpracování prostorových informací.

Po navstřebání informací přichází na řadu strategické plánování a koordinace konkrétních kroků. Exekutivní funkce zahrnují inhibici nežádoucích reakcí a aktualizaci informací v pracovní paměti. Tento proces se odehrává prefrontální kůře přední části frontálního laloku. Prefrontální kůra komunikuje s ostatními oblastmi mozku prostřednictvím komplexní sítě neuronových spojení umožňujících koordinaci různých kognitivních procesů.

K tomu, aby váš mozek pracoval co nejrychleji potřebujete být v dobré duševní kondici. Ta je ovlivněna genetickými faktory, stářím, zdravím a zkušenostmi. Pokud byste skládali dílky manuálně, motorické dovednosti a pohyb prstů by zajišťovala primární motorická kůra v zadní části frontálního laloku.

Pomohou vámi i zkušenosti s podobnými úkoly z minulosti. Učení a dlouhodobý paměť jsou zprostředkovány strukturami, jako je hipokampus a okolní temporální a parietální kůra.

Kdybychom měli vše schnout: K tomu, abychom vyřešili tento úkol, potřebujeme zrakové zpracování, pozornost, pracovní paměť, prostorovou orientaci, exekutivní funkce, rychlost zpracování, motorické dovednosti a zkušenosti. Ačkoliv úspěšné zvládnutí tohoto úkolu ve stanoveném časovém limitu může být pro mnohé obtížné, je to skvělá příležitost pro procvičení a rozvoj těchto důležitých kognitivních dovedností. Cvičením se dá vše zlepšit a každý další úkol se vám bude řešit už mnohem lépe.

Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

JEŠTĚ NEMÁTE DOST, MŮŽETE SI VYZKOUŠET DALŠÍ ZÁBAVNÝ RYCHLÝ ÚKOL. TENTO JE ZALOŽEN TROCHU NA JINÉM PRINCIPU. POKUSTE SPÁROVAT ZRCADLOVĚ OBRÁCENÉ LODIČKY.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -