Středa, 19 března, 2025

Pekelně těžký IQ rébus: Jak rychle dopočítáš rovnice? Do minuty to dá jen génius!

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás mimořádně těžký kvíz, kteří zvládnou pouze lidé s dobře vyvinutým logickým uvažováním a matematickými schopnostmi.

- Reklama -

Před sebou vidíte křížovku složenou z čísel. Vaším úkolem je dopočítat a doplnit hodnoty do všech prázdných polí. Z hlavy to nezvládne téměř nikdo. Není žádná ostuda si k ruce vzít tužku a papír. Pokud se ani tak nevejdete do limitu jedné minuty, nezoufejte. Dopřejte si dostatek času. Jde přeci jen o hru a o to, abyste příjemným způsobem procvičili vaše mozkové buňky.

Co je potřeba ke zvládnutí tohoto úkolu a jakou práci musí mozek odvést, aby úkol vyřešil?

Zvládnout takto komplexní úkol, jako je tento, který kombinuje matematické rovnice a prostorový rébus, vyžaduje zapojení mnohých oblastí mozku.

Na začátku procesu je potřeba interpretovat vizuální informace. Musíme aktivovat oblasti mozku zodpovědné za vizuální zpracování, především primární vizuální kortex v zadní části mozku. Je jakousi první „zastávkou“ pro informace, které přicházejí z našich očí.

Poté je potřeba informace abstrahovat a porozumět jejich kontextu. Tady na scénu vstupuje prefrontální kortex spojovaný s vysokými kognitivními funkcemi, jako je plánování, rozhodování a abstraktní myšlení.

Následuje proces, kde se zapojuje naše „vnitřní kalkulačka“- intraparietální sulcus. Zpracovává numerické informace a provádí potřebné matematické výpočty.

Pokud je úkol prostorově složitý, což je např. případ křížovek typu osmisměrka (toto je vlastně číselná obdoba), tak se zapojuje také parietální lalok, klíčový pro prostorové uvažování a navigaci.

Celý proces je pak koordinován hippocampem, který je centrem pro paměť a učení. Pomáhá nám zapamatovat si vzorce a strategie, které jsme použili pro řešení podobných problémů v minulosti.

Všechny procesy probíhají téměř okamžitě a současně. Naše mozkové buňky, nebo neurony, komunikují prostřednictvím rychlých elektrických impulzů a chemických signálů, které umožňují přenos informací z jedné části mozku do druhé rychlostí blízkou rychlosti světla.

I když se to může zdát jako velmi komplikovaný proces, tohle vše náš mozek dělá každý den, aniž bychom si toho byli vědomi. Každá úloha, kterou provádíme – ať už je to řešení matematických problémů, čtení mapy nebo třeba hraní šachů – vyžaduje tento druh komplexní koordinace mezi různými oblastmi mozku.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÍ ZÁBAVNÝ RÉBUS, DOPORUČUJEME TŘEBA TOTO HELDÁNÍ KOSTEK. DOBŘE PŮJDE LIDEM S VYVINUTOU PROSTOROVOU ORIENTACÍ. JE O NĚCO MÉNĚ NÁROČNÝ NA LOGICKÉ MYŠLENÍ, TAK SI U NĚJ ALESPOŇ ODPOČINETE. NAJDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -