Sobota, 20 dubna, 2024

IQ test pro bystré a chytré mozky: Najdi dvě stejné kostky! Do 20 vteřin to nedá skoro nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás na první zdání jednoduchý kvíz. Zadání je snadné: Na obrázku vidíte 21 barevných kostek. Vypadají podobně, ale identické jsou pouze dvě. Vaším úkolem je najít správné.

- Reklama -

Řešení není složité, váš problém bude čas. Nevíte, kterou kostku hledáte, ale musíte ji najít rychle. Pokud se vám úkol podaří zvládnout v limitu, můžete si gratulovat. Jste rychlí, chytří, vaše mozkové funkce jsou v pořádku a váš mozek pracuje velmi nadprůměrným způsobem.

Tento kvíz je nejen zábavný, ale také poměrně náročný na mozek. Představuje perfektní cvičení pozornosti, vizuálního zpracování, pracovní paměti a rozhodování. Když se pokoušíte najít dvě identické kostky, vaše mozkové procesy pracují na plné obrátky.

Vše začíná našimi smysly, konkrétně se zrakem. Když se podíváme na obrázek, světlo odrážející se od barevných kostek vstupuje do našich očí a dostává se do sítnic. Zde se světelné signály přeměňují na nervové impulzy, které se odesílají do mozku prostřednictvím optického nervu. Informace přicházejí do zadní části mozku do oblasti nazvané primární vizuální kortex v okcipitálním laloku.

Zde začíná skutečně fascinující proces. Nejdříve se vizuální vjemy rozdělují na několik různých prvků, jako jsou barva, tvar a poloha kostek. Informace se následně odešlou do různých částí šedé kůry k dalšímu zpracování. Jinam putují informace o barvě a tvaru a jinam o prostorovém uspořádání.

Následně se jednotlivé informace spojí opět dohromady v oblasti zvané asociativní oblast. Proces se nazývá binding a umožňuje nám vnímat svět jako koherentní celky, a ne jako nesouvislé soubory barev, tvarů a poloh.

Když hledáme dvě stejné kostky, musíme také využít tzv. pracovní paměť. Jedná se o speciální druh paměti, který nám umožňuje uchovávat a manipulovat s informacemi po velmi krátkou dobu. Když se podíváme na kostku, musíme si uchovat její obrázek v pracovní paměti přesně po dobu, než registrujeme druhou kostku. Tato funkce je zajišťována především prefrontálním kortexem v přední části mozku.

Když konečně objevíme dvě kostky, o kterých si myslíme, že jsou stejné, musíme učinit rozhodnutí. Konkrétní volba vyžaduje aktivaci dalších oblastí mozku- opět prefrontálního kortexu a dále bazálních ganglií.

Jestli jste splnili úkol v časovém limitu, dokazuje to, že vaše mozkové funkce jsou zcela v pořádku a váš mozek pracuje velmi nadprůměrným způsobem. Výkon vašeho mozku během tohoto kvízu je tedy skvělým ukazatelem jeho zdraví a schopnosti.

Správné řešení najdete na zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE VRHONOUT NA DALŠÍ RÉBUS, ZKUSTE NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY SHORA. I ZDE JSTE LIMITOVÁNI ČASEM DVACETI VTEŘIN.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -