Připravili jsme pro vás logickou hru. Budete potřebovat postřeh, prostorovou orientaci a bystrou mysl. Na velkém obrázku vidíte hromádku bonbonů a v tabulce vedle devět možných pohledů shora. Vaším úkolem je najít jediný správný. Nenechte se zmást dětskou grafikou. Zvládnout úkol do půl minuty dá zabrat i leckterému dospělému.
Pro váš mozek je to těžký oříšek a možná si ani neuvědomujete, kolik složitých procesů se v něm musí odehrát, aby rébus vyřešil. Je nutné, aby 3D objekt převedl do na dvojrozměrný, otočil, porovnal detaily a eliminoval chybná pole.
Jedná se o velmi složité operace, které se odehrávají v různých částech mozku. Nejdříve musíte obrázek bonbonů správně navnímat. Proces začíná v zrakovém systému. Světlo dopadá na sítnici a převádí se na nervové signály, které jsou následně zpracovány ve zrakovém kortexu v týlní části mozku.
Jakmile je zrakový signál zpracován zapracují další části mozku. Důležitá je prostorová orientace – schopnost vnímat a porozumět prostorovým vztahům mezi objekty. Její centrum sídlí v parietálním laloku.
Dále musí váš mozek provést převod 3D objektu na dvojrozměrný obraz, což zahrnuje schopnost mentalizace, imaginace a manipulace s objekty ve vaší mysli. Proces se odehrává především v temenním laloku, centru plánování, rozhodování a abstraktního myšlení.
Když mozek úspěšně převede 3D objekt na dvojrozměrný obraz, musíte tyto obrazy otočit a porovnat s možnými pohledy shora. Zde potřebujete pracovní paměť, nezbytnou pro uchování a manipulaci s informacemi v krátkodobém časovém rámci. Sídlí v prefrontálním kortexu, což je část mozku důležitá pro vyšší kognitivní funkce, jako je plánování, rozhodování a řízení pozornosti.
Konečně, abyste úspěšně vyřešili úkol, musíte eliminovat chybná pole a určit správný pohled shora. Tento krok vyžaduje logické myšlení a kritické posuzování. Tyto dovednosti jsou realizovány ve dvou částech mozku – prefrontálním kortexu a parietálním laloku.
Máte časový limit. Faktory, jako je stres, únava nebo nedostatek zkušeností s podobnými úkoly, mohou ovlivnit schopnost vašeho mozku správně a rychle provést potřebné kroky. Někomu stresové faktory vyhovují a zvyšují výkonnost, někteří naopak stresem trpí a komplikuje jim práci. Řešení podobných úkolů je mimo jiné dobré v tom, že si na stres zvykáte, což se odrazí pozitivně v běžném životě při zvládání zátěžových situací.
Tak co, povedlo se vám úkol vyřešit v třiceti vteřinách. Správné řešení bylo toto:
POKUD CHCETE SVÉ MOZKOVÉ ZÁVITY POTRÁPIT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S HLEDNÁNÍM ROZDÍLŮ MEZI DVĚMA OBRÁZKY.