Ve Skalistých horách Severní Ameriky ztrácejí ovce tlustorohé naději na přežití v nerovném boji o vyčerpávající se zdroje s divokými horskými kozami.
Podle výzkumu provedeného Společností na ochranu divoké zvěře, Coloradskou státní univerzitou a Správou národních parků ovládly více než 95 % vzájemných střetů s ovcemi o potravu kozy. Boje, které vedou, nemají zatím velkou historii a teprve nedávno o tom vznikla první studie.
Ta ukazuje na to, že dva největší původní savci v USA vedou konflikt o přežití, který nejspíš způsobují klimatické změny, protože sníh a led v horách rychle tají a pro zvířata je stále obtížnější najít potravu obvyklým způsobem.
Střety probíhají v celých Skalistých horách
Střety ovcí a koz byly podle vědců nejčastěji pozorovány v nadmořské výšce vyšší než 4200 metrů a boje těchto zvířecích druhů se rozprostírají podél celého 2414 kilometrů dlouhého úseku Skalistých hor.
Jednou z hlavních příčin této rivality je podle vědců změna klimatu. „Ať už se jedná o velmi suché nebo velmi chladné podmínky ve vysokých nadmořských výškách a nižších pouštích, vidíme podobné vzorce, kdy si změna klimatu pravděpodobně vynutí větší interakce mezi jednotlivými druhy,“ řekl Joel Berger, hlavní autor studie a vedoucí vědecký pracovník Společnosti pro ochranu divoké přírody. „Některé druhy budou méně schopné se těmto měnícím se podmínkám přizpůsobit.“
Autoři studie sledovali celkem tři lokality: Caw Ridge v západní části střední Alberty v Kanadě, horu Evans v Coloradu a národní park Glacier v Montaně. Všechny se nacházely ve vysoko položených oblastech Skalistých hor, kde ledovce teprve nedávno ustoupily a kde ovce tlustorohé a horské kozy soupeřily o přístup k minerálním lizům, které jsou pro jejich výživu klíčové.
Konfliktů mezi zvířaty bude přibývat
Ve 106 zaznamenaných interakcích převzaly kozy iniciativu a minerály v 73 % případů nenásilným způsobem, ovce prostě odešly nebo odskočily. Rychlý postup nebo hrozba rohem, obvykle ze strany kozích samců, způsobily, že ovce utekly v méně než 5 % případů.
Podle Bergera výsledky ukazují na obecně se zvyšující možnost konfliktů mezi zvířaty ve světě. Jmenovitě Berger zmínil slony a nosorožce, kteří už teď soupeří o ubývající zásoby vody. „Ať už se jedná o lidi, nebo o savce, víme, že změna klimatu mění budoucnost nás všech,“ uzavírá Berger.
Zdroj:
washingtonpost.com, scientificamerican.com, inverse.com