Vědci z Chungnam National University (CNU) v Jižní Koreji nedávno vytvořili dva psy plemene bígl pomocí kožních buněk upravených technologiemi pro úpravu genů.
V Jižní Koreji se narodili dva bíglové z klonované kůže upravené pomocí genové editace CRISPR. Psi upravení pomocí CRISPR byli již dříve vytvořeni úpravou oplodněných vajíček, ale poprvé se tak stalo klonováním. Vědci doufají, že by tuto techniku mohli v blízké budoucnosti používat v širším měřítku k odstranění mutací způsobujících onemocnění u plemenných psů.
„Jedná se o první krok našeho výzkumu, jehož cílem je zavedení této metody editace genomu u psů. Konečným cílem našeho výzkumu je pomocí této technologie vyléčit psy z patogenních mutací vyvolaných příbuzenskou plemenitbou. Máme v plánu využít tuto technologii k obnově původních patogenních mutací u různých psů a vyvíjíme produkty genové terapie k vyléčení zvířat,“ uvedl k úspěšnému klonování Okjae Koo ze společnosti ToolGen.
Nový revoluční postup při klonování by mohl v budoucnu pomoci odstranit nemoc, která způsobila smrt zvířete, ještě před procesem klonování, stejně jako další nezdravé znaky, které se u zesnulého zvířete projevily.
Přenos jader somatických buněk
Proces klonování psa pomocí kožních buněk je ve vědeckém světě známý jako přenos jader somatických buněk. Vědci při této metodě odstraní jádro vaječné buňky a nahradí ho jádrem z jiné tělní buňky, v tomto případě z kožní buňky bígla.
Před umístěním kožní buňky do vaječné buňky je její DNA upravena pomocí techniky známé jako CRISPR. Tato technika funguje jako jakési molekulární nůžky a „odstřihne“ části genomu, které jsou vyhodnoceny jako škodlivé nebo nežádoucí.
Výzkumníci pak přidají několik genů, včetně genu pro zelený fluorescenční protein GFP, aby bylo možné snáze zjistit, které buňky byly úspěšně upraveny. Koo uvedl, že se svým týmem ale neplánuje po ukončení výzkumu tyto geny přidávat i nadále. Po přidání genů se upravené kožní buňky umístily vedle vaječných buněk, jejichž DNA vědci odstranili, a pomocí krátkých elektrických pulzů je tým z Chungnam National University spojil dohromady.
Úspěch nebo jen předčasná radost?
Celkem takto vzniklo 68 embryí, která byla implantována šesti různým náhradním matkám. Narodila se dvě štěňata.
Pejskům je nyní 22 měsíců a nevykazují žádné abnormality. Odborníci ovšem varují, že vzhledem k tomu, že nemoci u bíglů často souvisejí s věkem, mohou se u nich s přibývajícím věkem i přes úpravu genů zdravotní problémy ještě objevit. I přesto je narození těchto bíglů dosud nevídaným vědeckým zázrakem.
Zdroj:
telegraph.co.uk, earth.com, Daily Mail, tweaktown.com