Mnoho lidí nepřekvapí, že hektické vztahy mohou být ve skutečnosti těžké pro srdce. Podle výzkumu z Yaleovy univerzity měly páry, které jsou ve svých vztazích nespokojené, o 50 % vyšší šanci, že po infarktu znovu brzy skončí v nemocnici.
Podle výzkumu Yaleovy univerzity měli také o 67 % vyšší pravděpodobnost, že v roce následujícím po infarktu budou hlásit bolesti na hrudi, než ti, kteří v manželství zažívali jen malý nebo žádný stres.
Stres ve vztahu vede k pobytu v nemocnici
Výzkumníci z Yale School of Public Health porovnávali více než 1 500 dospělých v rekonvalescenci rok po infarktu. Ti byli požádáni, aby sami uvedli, jaký stres v manželství prožívají. Dopady manželských neshod se více projevily u žen, z nichž 40 % uvedlo, že se kvůli nim cítilo silně stresováno, zatímco u mužů to bylo 30 %.
Účastníci, kteří popsali, že mají obtížné manželství, měli o 50 % vyšší pravděpodobnost, že se znovu dostanou do nemocnice z jakéhokoli důvodu. Přesněji řečeno, ti, kteří uvedli, že jejich manželství je extrémně stresující, měli také o 67 % vyšší pravděpodobnost, že budou hlásit bolesti na hrudi.
Manželský stres má vliv na délku zotavení
Podle hlavního autora studie Cenjinga Zhu z Yale School of Public Health v Connecticutu zjištění ukázala, že osobní život lidí může mít významný vliv na jejich zdraví. “Naše zjištění potvrzují, že stres prožívaný v každodenním životě, například manželský stres, může mít vliv na zotavení mladých dospělých po infarktu,“ uvedl.
Rehabilitaci mladých lidí ovlivňují i další stresy, včetně finančních potíží nebo stresu souvisejícího se zaměstnáním. „V budoucnu by se mělo zvážit vyšetření pacientů na každodenní stres během kontrolních návštěv, aby se lépe identifikovali lidé s vysokým rizikem nízké fyzické/psychické rekonvalescence nebo riziko další hospitalizace,“ dodala. „Komplexní model péče postavený na klinických faktorech i psychosociálních aspektech může být užitečný, zejména pro mladší lidi po infarktu.“
Zdroj: