Středa, 15 ledna, 2025

Pět trestů staré Číny zahrnovalo řezání orgánů či tetování obličeje

Mohlo by vás zajímat

Soudní systém starověké Číny používal řadu fyzických trestů známých pod souhrnným názvem Pět trestů.

- Reklama -

Nejkrutější tresty byly ve staré Číně známé jako „pět trestů“. Údajně je přijal už Žlutý císař nebo dynastie Sia (17.-15. století př. n. l.), protože šlo o typické tresty používané jižními kmeny Miao. Podle konfuciánské klasické „Knihy dokumentů“ vytvořily kmeny Miao těchto pět trestů, když Chi You přinesl na zem chaos.

Právo ve staré Číně proto dlouhou dobu vymezovalo pět různých kategorií trestů. V prvních dvou kategoriích byl pachatel bit krátkou, tři a půl stopy dlouhou tyčí. Zločinci se bili po stehnech a hýždích. Další kategorie zahrnovala tresty odnětí svobody, které mohly trvat od jednoho do tří let. Předposlední trest představovalo vyhnanství. Zločinci byli nuceni pracovat a převáženi byli za prací klidně až tisíc mil daleko. Tímto způsobem se nakládalo i se zloději. Nejpřísnějším trestem byla pak poprava. Podle tchangského práva existovalo 144 trestných činů, které mohly skončit uškrcením, a dalších 89 přestupků mohlo vést k useknutí hlavy.

Jiný čas, jinak kruté tresty

5 čínských trestů
Ve staré Číně patřilo řezání orgánů k tradičním trestům. | Foto: Picryl.com

Pět základních trestů se, pokud jde o jejich povahu, v průběhu času vyvíjelo. Před vládou císaře západní dynastie Han Wendi (180-157 př. n. l.) zahrnovaly smrt, kastraci, amputaci nohy nebo chodidla, tetování a useknutí nosu. Po nástupu dynastií Suej a Tchang (581-907 n. l.) se tyto tresty změnily na trest odnětí svobody, vyhnanství, popravu nebo tělesný trest v podobě bičování bambusovými proužky nebo bičování holí.

Staročínský soudní systém se po dlouhou dobu řídil zásadou, že tresty by měly pachatele doživotně fyzicky a psychicky poznamenat a odradit ho od dalšího páchání trestné činnosti. Právě proto docházelo ke krutému tetování obličeje, řezání nosu (yi), amputace nohy (yue), odstranění pohlavních orgánů (gong) nebo k dapi, jak se nazývala klasická smrt.

Těchto pět trestů platilo po celá tisíciletí, i když se za dynastie Čching v 17. století poněkud zmírnily. Udělované tresty v posledních letech své platnosti spočívaly ve vězení, vyhnanství a bičování holemi namísto odřezávání částí těla (čím závažnější zločin, tím větší hůl).

Zdroj:

chinaknowledge.com, mayaincaaztec.com, scmp.com, arkeonews.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -