Historie kravaty se začala psát mnohem dříve, než byste čekali. A sice: stalo se tak na dvoře francouzského krále Ludvíka VII.
Kravata, v té formě, kterou známe dnes, se začala vázat na počátku 19. století. Dlouhý pruh látky obtočený kolem krku a pod ohryzkem svázaný uzlem zaznamenal největší boom mezi světovými válkami. V roce 1922 si nechal kravatu patentovat pánský krejčí Jessie Langsdorf z New Yorku. Tím se moderní vzhled kravaty ustálil v podstatě na dnešní podobě, informuje britský Guardian.
Kravata ve dvacátém století zaznamenala boom
Největším propagátorem kravat byl britský král Edward VIII., který byl považován za ikonu tehdejší mužské módy. Zavedl vlastní styl vázání kravat, tzv. Winsdor uzel určený pro slavnostní příležitosti s širokým povazem.
Dalšími slavnými osobnostmi, které se přímo či nepřímo zasloužili o rozšíření nejznámějšího mužského doplňku, byli podle webu vintagedancer.com Marlon Brando, Frank Sinatra či Warren Beatty.
V 60. a 70. letech 20. století se zpracování kravat ujaly slavní módní návrháři Pierre Cardin a Ramon Torres. Tores měl o budoucnosti kravat sice pochybnosti – tvrdil, že jako čistě estetický a nefunkční prvek zmizí z pánského šatníku – ale neodradilo ho to od záměru navrhnout vlastní osobitou řadu.
Kdo chce úspěch, potřebuje kravatu
Od konce 70. let se kravaty staly nedílnou součástí mužského byznys oblečení a dress codu kanceláří. Kdo chtěl být úspěšný při obchodním jednání, bez kravaty se neobešel.
Byla stanovena přísnější pravidla pro nošení kravat, píše scienceworld.cz. Rozrůznily se materiály. „Biblí“ se stala kniha Johna Malloye Oblečením k úspěchu. S postupující emancipací se stala kravata i součástí ženského šatníku, které kopíruje mužské byznys obleky.
Dnes je úzus pro kravaty délka 120 – 170 cm, 5 – 10 cm šířky, rubová podšívka už se nešije jen z hedvábí, saténu, ale i umělých materiálů. Levný a výhodný je polyester, nemačká se a má dlouhou životnost.
Existuje 81 způsobů, jak kravatu správně uvázat. Nejrozšířenějším je tzv. Long (Four in Hand). Tento způsob je vhodný obzvláště pro košile s límečky blízko u sebe. Jedná se o uzel asymetrický, který dobře vypadá především u širších kravat.
Kravatu světu dali Chorvaté
Historie kravat se začala psát před více než 350 lety. Král Ludvík XIII. se zhlédl v doplňku uniformy chorvatské armády. Vojáci nosili kolem krku uvázaný barevný šátek. Marnivého krále zaujal do té míry, že jej doporučil nosit francouzským vojákům. Na rozdíl od hrubých, laciných látek, ze kterých byly vyrobeny chorvatské šátky, Francouzi používali hedvábí. Šlechtě se nový armádní prvek líbil a jako výstřední military prvek jej přebrala do svého šatníku. Francouzi Chorvatům říkali mírně hanlivě Cravate, a z toho vzniklo pojmenování nového výstřelku módy. Cravate nabyla obrovské obliby. Ve Versailles se bez ní žádný urozený muž neobešel. Koncem 17. století Ludvík XIV. zavedl funkci královského „cravitiera“, služeného, který se staral o kravaty a dohlížel na jejich správné vázání.
V osmnáctém století se móda kravat přesunula do Anglie a z ní do zbytku Evropy. Gentlemani nosili tzv. steinkirk, bílý šátek přichycený k oblečení. Muž střední třídy byl typicky oblečen v černém jednoduchém obleku s bílým límcem. Límce se postupem zvyšovaly natolik, že mužům zabraňovaly v pohybu hlavou.