Středa, 15 ledna, 2025

Albatros D.Va: Příběh dvouplošníku, který zatratil samotný Rudý baron

Mohlo by vás zajímat

Albatros D.Va. Poslední, ale zřejmě také nejméně povedený projekt z řad německých stíhaček Albatros, které létaly během první světové války.

- Reklama -

Společnost Albatros Flugzeugwerke vyráběla od roku 1916 řadu nejúspěšnějších německých stíhaček. Na podzim 1916 získaly stíhačky D.I nad Sommou vzdušnou převahu nad Brity a brzy je podpořily vylepšené D.II. Počátkem roku 1917 následoval přepracovaný D.III, který nejčastěji používal Manfred „Rudý baron“ von Richthofen, nejúspěšnější eso války. Následoval model Albatros D.V, který byl ještě výrazněji přepracován, i když si zachoval charakteristický proudnicový trup Albatrosu a lopatkovité ocasní plochy.

Když ale D.V vylétl počátkem léta 1917 do služby, ukázalo se, že má několik vážných nedostatků. Šlo především o nedostatečně výkonný motor a strukturální slabiny v horních i spodních křídlech. Koncem léta proto následoval vylepšený model D.Va s výkonnějším motorem a dalšími vylepšeními. Přesto nikdy nesplnil to, co jeho vývojáři slibovali.

Albatrosy D.V a D.Va (stejně jako mnoho starších D.III) tvořily až do konce války většinu německých stíhacích sil. V kompetentních rukou dokázaly obstát i proti nejnovějším spojeneckým stíhačkám, ale nebyly schopny zopakovat úspěchy předchozích modelů z roku 1916 a počátku roku 1917.

Samostatné kulomety a problémová křídla

Albatros D.V byl vybaven dvěma pevnými kulomety LMG08/15 ráže 7,92 mm, které byly namontovány na kapotáži před pilotní kabinou a střílely dopředu přes vrtuli pomocí přímého pružného přerušovače náhonu, aby střely nezasáhly listy. LMG08/15 byla zmenšená a vzduchem chlazená verze standardního německého armádního kulometu. Každá zbraň se ovládala samostatnou spouští. Kulomet byl pásový, přičemž prázdné pásy se podávaly do bubnů k opětovnému použití, zatímco použité náboje se vyhazovaly za palubu.

Stíhací letouny Albatros měly také poměrně charakteristický vzhled s hladkými, oblými překližkovými polomaketovými trupy. D.V byl zaoblenější než dřívější modely, které měly plošší boky. Křídla měla dřevěnou kostru potaženou látkou a měla dvě slabiny. Konce horního křídla byly náchylné k praskání a sklápění, což představovalo problém, ale nebyl úplně fatální. Závažnější bylo, že hlavní nosník spodních letadel byl náchylný ke zlomení při střemhlavém letu, a to spíše v důsledku vibrací než napětí. Příčina se dlouho zjišťovala a nikdy nebyla plně odstraněna.

Směšně podřadné letadlo

Albatros D.V byl uveden do provozu v dubnu 1917 a následující měsíc vstoupil do služby. Nesplnil ale očekávání a v červenci Manfred von Richthofen letoun zatratil jako „zastaralý a směšně podřadný“. Konstruktéři reagovali projektem D.Va, který měl odstranit nejkřiklavější problémy – nedostatečný výkon (a tím i rychlost a manévrovací schopnosti) a některé konstrukční nedostatky.

D.Va vstoupil do služby v říjnu 1917, ale i když byl v některých ohledech lepší, celkově byl stále přínejlepším průměrný. Nicméně až do příchodu Fokkeru D.VII na jaře 1918 byl tím nejlepším, co německé letecké služby měly. Dlouhé měsíce proto tvořil páteř většiny stíhacích jednotek. Do dubna 1918 bylo ve službě více než 1 000 modelů D.V a D.Va. V dubnu 1918 ale nakonec byla výroba zastavena a počty sloužících letadel postupně klesaly po celý zbytek války.

Zdroj:

warbirds-eee.org, airandspace.si.edu, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -