Připravili jsme pro vás logickou hru vysoké obtížnosti. Nenechte se zmýlit postavičkou trpaslíka. Nejedná se o úkol pro děti. I leckterý dospělý bude mít problémy a do půl minuty rébus dokáže vyřešit skutečně jen mizivé procento lidí.
Roztržitý trpaslík si polil notýsek s telefonním číslem a teď ho nemůže přečíst. Pomůžete mu zjistit, jaké číslice na něm byly? Máte na to omezený čas. Pokud rébus nevyřešíte do půl minuty, nezoufejte. Klidně si dopřejte více času.
Rébus není jednoduchý. Během řešení vám proběhne v mozku velké množství operací, o kterých pravděpodobně nemáte ani tušení. Pokud funguje vše, jak má, a vaše mentální funkce jsou v pořádku, úkol zdárně vyřešíte. Pokud se vám to nepovede, měli byste se nad sebou zamyslet a začít mozek trénovat. Logické myšlení, prostorová orientace a rychlost se dají dobře cvičit a uvidíte, že už po pár týdnech zaregistrujete výsledky.
Co se vám odehraje v mozku během řešení našeho rébusu?
Úkoly vyžadující logické myšlení aktivují několik částí mozku současně. Mnoho „práce“ se odehrává v prefrontálním kortexu. Tato oblast je zodpovědná za vyšší kognitivní funkce, jako je plánování, rozhodování a řešení problémů. Prefrontální kortex pracuje v součinnosti s parietálním a temporálním lalokem, kde se zpracovávají a uchovávají informace.
Při řešení logických úkolů se také aktivují oblasti mozku zodpovědné za prostorové vnímání a orientaci, např. pravý parietální lalok, díky kterému manipulujeme s objekty v prostoru.
Další část mozku, potřebná pro vyluštění našeho kvízu, je hipokampus – klíčový pro paměť, učení, vyhledávání a ukládání informací. Hipokampus udržuje pracovní paměť a v něm se propojují nové informace s těmi, které již známe.
Pro řešení úkolu v krátkém časovém úseku potřebujeme dobrou rychlost myšlení. Výkonný musí být zejména prefrontální kortex a oblasti zodpovědné za pozornost, jako je retikulární aktivující systém.
Pokud není tak výkonný, jak byste si předstravovali, nepanikařte. Berte to pouze jako signál, že byste měli svůj mozek více trénovat a pracovat na zlepšení kognitivních schopností. Logické myšlení, prostorová orientace a rychlost se dají dobře cvičit prostřednictvím různých aktivit, jako jsou hádanky, logické hry, paměťová cvičení nebo stolní hry zaměřené na strategii a plánování.
Pravidelným tréninkem můžete postupně zlepšovat své mentální schopnosti a zvyšovat svůj intelektuální potenciál. Zároveň je důležité si uvědomit, že každý jedinec je jedinečný a má své vlastní silné a slabé stránky.
POKUD JEŠTĚ CHCETE POTRÁPIT MOZEK, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA DO TOHOTO ÚKOLU SE ŠACHOVÝMI ROVNICEMI. TAM BUDETE MUSET TAKÉ POUŽÍT PŘEVÁŽNĚ VAŠE LOGICKÉ MYŠLENÍ.
Správné řešení najdete zde: