Připravili jsme pro vás rychlý kvíz. Vaším úkolem je vybrat ze šesti možností správný dílek, který patří do obrazce.
Úkol se jeví jako jednoduchý. Pro váš mozek je to ale velmi složitý proces, kdy musí zapojit mnoho svých částí, aby našel správné řešení.
Začátek úkolu spočívá v zrakovém vnímání. Když si prohlížíme obrazec a možné dílky, naše oči zachycují světelné signály, které se převádějí na elektrické nervové impulsy a ty jsou odesílány do mozku, konkrétně do zrakového kortexu. Zde se dále zpracovávají a analyzují.
V mozku musí spolupracovat řada částí, přičemž každá z nich se specializuje na určitý aspekt úkolu. Parietální lalok je důležitý pro prostorové vnímání a integruje informace z různých zdrojů smyslového vnímání. Pomáhá určit, jak se dílky mozaiky vejdou do obrazce. Frontální lalok zodpovídá za plánování, rozhodování a řešení problémů a vyhodnocuje strategii, kterou zvolíme pro řešení úkolu.
Temporální lalok hraje roli v rozpoznávání vzorů a porovnávání jednotlivých dílků s obrazcem, okcipitální lalok zpracovává vizuální informace a umožňuje nám vidět a rozlišovat jednotlivé dílky mozaiky. Prefrontální kortex v přední části frontálního laloku, je centrem pracovní paměti a pozornosti. Umožňuje nám udržet si v hlavě obrazec a jednotlivé dílky, zatímco se snažíme najít správné řešení.
Během celého procesu komunikují jednotlivé části mozku prostřednictvím neuronů vytvářejících složitou síť spojení. Informace přenáší pomocí elektrických impulsů a neurotransmiterů, jako jsou glutamát a GABA.
Dobře musí spolupracovat mozkové hemisféry. Pravá hemisféra je zodpovědná za globální vnímání a prostorové řešení problémů, levá hemisféra se zaměřuje na analytické myšlení a detaily. Celý proces probíhá velmi rychle a bez našeho vědomého úsilí.
Pokud bychom neviděli obrázek pouze na papíře, v mobilu či na počítači a skládali bychom kousky manuálně, jako třeba při puzzle, zapojí se motorické oblasti mozku – primární motorický kortex a premotorický kortex. Tyto části zodpovědné za plánování, koordinaci a provedení pohybu rukou a prstů.
V případě, že se nám podaří úkol úspěšně splnit, aktivuje se odměňovací systém mozku – ventrální tegmentální oblast a nucleus accumbens. Tyto oblasti uvolňují neurotransmiter dopamin, který nám poskytuje pocit uspokojení a radosti z dosažení cíle.
Povedlo se vám najít správné řešení? Pro kontrolu jej najdete zde:
CHCETE-LI VAŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO SE ZRCADLOVÝM ODRAZEM LODIČEK