Středa, 8 ledna, 2025

Rychlá IQ výzva pro bystré hlavy: Najdi správnou část mozaiky do dvaceti vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás rychlý kvíz. Vaším úkolem je vybrat ze šesti možností správný dílek, který patří do obrazce.

- Reklama -

Úkol se jeví jako jednoduchý. Pro váš mozek je to ale velmi složitý proces, kdy musí zapojit mnoho svých částí, aby našel správné řešení.

Začátek úkolu spočívá v zrakovém vnímání. Když si prohlížíme obrazec a možné dílky, naše oči zachycují světelné signály, které se převádějí na elektrické nervové impulsy a ty jsou odesílány do mozku, konkrétně do zrakového kortexu. Zde se dále zpracovávají a analyzují.

V mozku musí spolupracovat řada částí, přičemž každá z nich se specializuje na určitý aspekt úkolu. Parietální lalok je důležitý pro prostorové vnímání a integruje informace z různých zdrojů smyslového vnímání. Pomáhá určit, jak se dílky mozaiky vejdou do obrazce. Frontální lalok zodpovídá za plánování, rozhodování a řešení problémů a vyhodnocuje strategii, kterou zvolíme pro řešení úkolu.

Temporální lalok hraje roli v rozpoznávání vzorů a porovnávání jednotlivých dílků s obrazcem, okcipitální lalok zpracovává vizuální informace a umožňuje nám vidět a rozlišovat jednotlivé dílky mozaiky. Prefrontální kortex v přední části frontálního laloku, je centrem pracovní paměti a pozornosti. Umožňuje nám udržet si v hlavě obrazec a jednotlivé dílky, zatímco se snažíme najít správné řešení.

Během celého procesu komunikují jednotlivé části mozku prostřednictvím neuronů vytvářejících složitou síť spojení. Informace přenáší pomocí elektrických impulsů a neurotransmiterů, jako jsou glutamát a GABA.

Dobře musí spolupracovat mozkové hemisféry. Pravá hemisféra je zodpovědná za globální vnímání a prostorové řešení problémů, levá hemisféra se zaměřuje na analytické myšlení a detaily. Celý proces probíhá velmi rychle a bez našeho vědomého úsilí.

Pokud bychom neviděli obrázek pouze na papíře, v mobilu či na počítači a skládali bychom kousky manuálně, jako třeba při puzzle, zapojí se motorické oblasti mozku – primární motorický kortex a premotorický kortex. Tyto části zodpovědné za plánování, koordinaci a provedení pohybu rukou a prstů.

V případě, že se nám podaří úkol úspěšně splnit, aktivuje se odměňovací systém mozku – ventrální tegmentální oblast a nucleus accumbens. Tyto oblasti uvolňují neurotransmiter dopamin, který nám poskytuje pocit uspokojení a radosti z dosažení cíle.

Povedlo se vám najít správné řešení? Pro kontrolu jej najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

CHCETE-LI VAŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO SE ZRCADLOVÝM ODRAZEM LODIČEK

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -