Úterý, 23 července, 2024

Thomas „Daddy“ Rice pomohl svými vystoupeními rozšíření rasismu v Americe

Mohlo by vás zajímat

Americký komik Thomas „Daddy“ Rice byl prvním bělochem, který si získal úspěchy barvením obličeje a zesměšňováním černochů. Je také autorem nechvalně proslulého výrazu „Jim Crow“, který je pro mnoho lidí tmavé pleti dodnes symbolem jen těžko představitelného útlaku.

- Reklama -

Výraz „Jim Crow“ pochází z roku 1828. V tomhle roce totiž Thomas Dartmouth „Daddy“ Rice, bílý komik z New Yorku, předvedl poprvé svou píseň „Jump Jim Crow“, již doprovázel směšným tanečkem, přičemž měl na sobě černě nabarvenou tvář páleným korkem. Riceovo vystoupení údajně inspirovali zpěv a tanec jistého Jima Cuffa neboli Jima Crowa, tělesně postiženého černocha, kterého Rice viděl v Cincinnati ve státě Ohio. Thomas Rice si poté na parodování ošuntěle oblečeného postiženého černocha postavil celou svou kariéru. Hrál Crowovu píseň po celé Americe pod přezdívkou „Daddy Jim Crow“. A v 19. století se stal obrovským hitem.

Za zesměšňování černochů sbíral Rice úspěchy a ceny

Rice se nakonec se svou minstrel show dostal až do Velké Británie, protože se jeho píseň stala u bílého publika nesmírně populární. Zhruba v letech 1832-1844, kdy byl na vrcholu slávy, vystupoval Rice často před vyprodaným publikem, které si opakovaně žádalo přídavky. S rostoucí popularitou jeho show se pak ve společnosti často začal pro označení černochů používat výraz „Jim Crow“ jako určitá forma rasistické nadávky. Neznevažoval černochy sice stejně jako oslovení „negr“, ale přiznejme si – bylo to pro ně jen o něco málo lepší.

To ale tehdy nikoho moc nezajímalo. Rice za svá vystoupení sbíral ocenění, což ho vedlo k tomu, že kromě postavy Jima Crowa vytvořil ještě jeho vrstevníky Jima Dandyho a Zipa Coona, aby rozšířil svůj repertoár postav s černým obličejem, které zpívají, tančí a pitvoří se za bláznivého chichotání, aby uspokojily bílé publikum.

Zákony Jima Crowa se staly symbolem útlaku černochů

Je tedy jasné, že k módě barvení obličej jako karikatuře černochů přispěl Thomas „Daddy“ Rice nejspíš nejvíc ze všech lidí na světě. Z popisu jeho vystoupení je navíc průměrnému Čechovi hned o něco jasnější, proč se vlastně dnes kolem toho barvení obličejů v západním světě tolik nadělá. Fiktivní postava rasového epiteta Jima Crowa výrazně přispěla k tomu, že Afroameričané mají právo být na podobné „zesměšnění“ jejich rasy výrazně alergičtí.

Koncem 19. století se výraz „Jim Crow“ navíc používal pro označení utlačovatelských zákonů a tradic černochů ještě víc než pro hanlivé označení černochů. Pod termínem „zákony Jima Crowa“ se totiž ukrývaly dnes dobře známé zákazy, které černochům znemožňovaly navštěvovat restaurace či některé toalety, díky zákonům Jima Crowa také později nemohli v autobusech sedět na místech pro bílé osoby. Většina takto označovaných zákonů vznikla v jižanských a pohraničních státech USA v letech 1876-1965.

Zdroj:

blackpast.org, history.com, ferris.edu, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -