Pondělí, 15 dubna, 2024

Thomas „Daddy“ Rice pomohl svými vystoupeními rozšíření rasismu v Americe

Mohlo by vás zajímat

Americký komik Thomas „Daddy“ Rice byl prvním bělochem, který si získal úspěchy barvením obličeje a zesměšňováním černochů. Je také autorem nechvalně proslulého výrazu „Jim Crow“, který je pro mnoho lidí tmavé pleti dodnes symbolem jen těžko představitelného útlaku.

- Reklama -

Výraz „Jim Crow“ pochází z roku 1828. V tomhle roce totiž Thomas Dartmouth „Daddy“ Rice, bílý komik z New Yorku, předvedl poprvé svou píseň „Jump Jim Crow“, již doprovázel směšným tanečkem, přičemž měl na sobě černě nabarvenou tvář páleným korkem. Riceovo vystoupení údajně inspirovali zpěv a tanec jistého Jima Cuffa neboli Jima Crowa, tělesně postiženého černocha, kterého Rice viděl v Cincinnati ve státě Ohio. Thomas Rice si poté na parodování ošuntěle oblečeného postiženého černocha postavil celou svou kariéru. Hrál Crowovu píseň po celé Americe pod přezdívkou „Daddy Jim Crow“. A v 19. století se stal obrovským hitem.

Za zesměšňování černochů sbíral Rice úspěchy a ceny

Rice se nakonec se svou minstrel show dostal až do Velké Británie, protože se jeho píseň stala u bílého publika nesmírně populární. Zhruba v letech 1832-1844, kdy byl na vrcholu slávy, vystupoval Rice často před vyprodaným publikem, které si opakovaně žádalo přídavky. S rostoucí popularitou jeho show se pak ve společnosti často začal pro označení černochů používat výraz „Jim Crow“ jako určitá forma rasistické nadávky. Neznevažoval černochy sice stejně jako oslovení „negr“, ale přiznejme si – bylo to pro ně jen o něco málo lepší.

To ale tehdy nikoho moc nezajímalo. Rice za svá vystoupení sbíral ocenění, což ho vedlo k tomu, že kromě postavy Jima Crowa vytvořil ještě jeho vrstevníky Jima Dandyho a Zipa Coona, aby rozšířil svůj repertoár postav s černým obličejem, které zpívají, tančí a pitvoří se za bláznivého chichotání, aby uspokojily bílé publikum.

Zákony Jima Crowa se staly symbolem útlaku černochů

Je tedy jasné, že k módě barvení obličej jako karikatuře černochů přispěl Thomas „Daddy“ Rice nejspíš nejvíc ze všech lidí na světě. Z popisu jeho vystoupení je navíc průměrnému Čechovi hned o něco jasnější, proč se vlastně dnes kolem toho barvení obličejů v západním světě tolik nadělá. Fiktivní postava rasového epiteta Jima Crowa výrazně přispěla k tomu, že Afroameričané mají právo být na podobné „zesměšnění“ jejich rasy výrazně alergičtí.

Koncem 19. století se výraz „Jim Crow“ navíc používal pro označení utlačovatelských zákonů a tradic černochů ještě víc než pro hanlivé označení černochů. Pod termínem „zákony Jima Crowa“ se totiž ukrývaly dnes dobře známé zákazy, které černochům znemožňovaly navštěvovat restaurace či některé toalety, díky zákonům Jima Crowa také později nemohli v autobusech sedět na místech pro bílé osoby. Většina takto označovaných zákonů vznikla v jižanských a pohraničních státech USA v letech 1876-1965.

Zdroj:

blackpast.org, history.com, ferris.edu, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -