Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Thomas „Daddy“ Rice pomohl svými vystoupeními rozšíření rasismu v Americe

Mohlo by vás zajímat

Americký komik Thomas „Daddy“ Rice byl prvním bělochem, který si získal úspěchy barvením obličeje a zesměšňováním černochů. Je také autorem nechvalně proslulého výrazu „Jim Crow“, který je pro mnoho lidí tmavé pleti dodnes symbolem jen těžko představitelného útlaku.

- Reklama -

Výraz „Jim Crow“ pochází z roku 1828. V tomhle roce totiž Thomas Dartmouth „Daddy“ Rice, bílý komik z New Yorku, předvedl poprvé svou píseň „Jump Jim Crow“, již doprovázel směšným tanečkem, přičemž měl na sobě černě nabarvenou tvář páleným korkem. Riceovo vystoupení údajně inspirovali zpěv a tanec jistého Jima Cuffa neboli Jima Crowa, tělesně postiženého černocha, kterého Rice viděl v Cincinnati ve státě Ohio. Thomas Rice si poté na parodování ošuntěle oblečeného postiženého černocha postavil celou svou kariéru. Hrál Crowovu píseň po celé Americe pod přezdívkou „Daddy Jim Crow“. A v 19. století se stal obrovským hitem.

Za zesměšňování černochů sbíral Rice úspěchy a ceny

Rice se nakonec se svou minstrel show dostal až do Velké Británie, protože se jeho píseň stala u bílého publika nesmírně populární. Zhruba v letech 1832-1844, kdy byl na vrcholu slávy, vystupoval Rice často před vyprodaným publikem, které si opakovaně žádalo přídavky. S rostoucí popularitou jeho show se pak ve společnosti často začal pro označení černochů používat výraz „Jim Crow“ jako určitá forma rasistické nadávky. Neznevažoval černochy sice stejně jako oslovení „negr“, ale přiznejme si – bylo to pro ně jen o něco málo lepší.

To ale tehdy nikoho moc nezajímalo. Rice za svá vystoupení sbíral ocenění, což ho vedlo k tomu, že kromě postavy Jima Crowa vytvořil ještě jeho vrstevníky Jima Dandyho a Zipa Coona, aby rozšířil svůj repertoár postav s černým obličejem, které zpívají, tančí a pitvoří se za bláznivého chichotání, aby uspokojily bílé publikum.

Zákony Jima Crowa se staly symbolem útlaku černochů

Je tedy jasné, že k módě barvení obličej jako karikatuře černochů přispěl Thomas „Daddy“ Rice nejspíš nejvíc ze všech lidí na světě. Z popisu jeho vystoupení je navíc průměrnému Čechovi hned o něco jasnější, proč se vlastně dnes kolem toho barvení obličejů v západním světě tolik nadělá. Fiktivní postava rasového epiteta Jima Crowa výrazně přispěla k tomu, že Afroameričané mají právo být na podobné „zesměšnění“ jejich rasy výrazně alergičtí.

Koncem 19. století se výraz „Jim Crow“ navíc používal pro označení utlačovatelských zákonů a tradic černochů ještě víc než pro hanlivé označení černochů. Pod termínem „zákony Jima Crowa“ se totiž ukrývaly dnes dobře známé zákazy, které černochům znemožňovaly navštěvovat restaurace či některé toalety, díky zákonům Jima Crowa také později nemohli v autobusech sedět na místech pro bílé osoby. Většina takto označovaných zákonů vznikla v jižanských a pohraničních státech USA v letech 1876-1965.

Zdroj:

blackpast.org, history.com, ferris.edu, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -