Pátek, 22 listopadu, 2024

Kobylky umí „vyčenichat“ lidskou rakovinu, ukázal výzkum

Mohlo by vás zajímat

Vědci z Michiganské státní univerzity prokázali, že kobylky dokážou nejen „vycítit“ rozdíl mezi rakovinnými a zdravými buňkami, ale také rozlišit různé linie rakovinných buněk. 

- Reklama -

Vědci z Michiganské státní univerzity (MSU) prokázali, že kobylky dokážou nejen „vycítit“ rozdíl mezi rakovinnými a zdravými buňkami, ale také rozlišit různé linie rakovinných buněk. Myšlenka využít zvířata ku prospěchu člověka se tak stává poměrně trendovým tématem. Vědci z Michiganu totiž chtějí k rozpoznání nemocných lidí využít nově objevených schopností kobylek neotřelým způsobem. V nedávné studii podrobně popsali systém screeningu rakoviny založený na kobylkách.

Technologie zahrnuje chirurgicky upravené kobylky s elektrodami, které jim profesor Debajit Saha a jeho kolegové implantovali do mozkových laloků. Tyto elektrody slouží k zachycení signálů z tykadel každého hmyzu, která používají k vnímání pachů. Využití mrtvých kobylek je dalším dílkem v nově vznikajícím oboru – nekrobotice (už jsme psali o využití mrtvých pavouků jako laboratorních pinzet).

Kobylky rakovinu dokáží vycítit z dechu

V tiskové zprávě vědci také vysvětlili, jak vlastně kobylky rakovinu detekují. Rakovinné buňky vytvářejí při své činnosti a růstu jiné chemické sloučeniny než zdravé buňky. Tyto chemické látky se mohou dostat do plic nebo dýchacích cest a mohou být detekovány ve vydechovaném dechu.

Docent biomedicínského inženýrství Debajit Saha a jeho tým se rozhodli pracovat právě s kobylkami, protože se už v minulosti používaly jako modelové organismy. Jsou proto dobře známy jejich čichové senzory a odpovídající nervové podněty sarančat. Také jsou navíc větší než ovocné mušky.

Výzkumníci z MSU tedy připojili elektrody k mozku sarančat a zaznamenávali jejich reakce na vzorky plynů ze zdravé lidské buňky a rakovinné buňky. Tyto signály pak použili k vytvoření chemických profilů různých buněk. To nabízí v budoucnu prozatím nepředstavitelné možnosti při diagnóze rakoviny.

V budoucnu pomohou při detekci rakoviny i včely

„Teoreticky byste mohli do přístroje dýchat a on by byl schopen detekovat a rozlišit více typů rakoviny a dokonce i to, v jakém stádiu se nemoc nachází. Takové zařízení se však zatím neblíží použití v klinickém prostředí,“ přiznal Saha.

A přestože se tým zatím zaměřil na rakovinu úst, vědci se domnívají, že jejich systém by fungoval u všech druhů rakoviny, které do dechu vnášejí těkavé metabolity, což je pravděpodobně většina typů rakoviny. Výzkumníci mají také zájem zapojit do tohoto systému v budoucnu i chemickou detekční schopnost včel medonosných. Tým MSU již totiž dosáhl slibných výsledků při použití mozků včel medonosných k detekci těkavých biomarkerů rakoviny plic.   

Zdroj:

sciencedaily.com, Daily Mail, engadget.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -