Vědci z Michiganské státní univerzity prokázali, že kobylky dokážou nejen „vycítit“ rozdíl mezi rakovinnými a zdravými buňkami, ale také rozlišit různé linie rakovinných buněk.
Vědci z Michiganské státní univerzity (MSU) prokázali, že kobylky dokážou nejen „vycítit“ rozdíl mezi rakovinnými a zdravými buňkami, ale také rozlišit různé linie rakovinných buněk. Myšlenka využít zvířata ku prospěchu člověka se tak stává poměrně trendovým tématem. Vědci z Michiganu totiž chtějí k rozpoznání nemocných lidí využít nově objevených schopností kobylek neotřelým způsobem. V nedávné studii podrobně popsali systém screeningu rakoviny založený na kobylkách.
Technologie zahrnuje chirurgicky upravené kobylky s elektrodami, které jim profesor Debajit Saha a jeho kolegové implantovali do mozkových laloků. Tyto elektrody slouží k zachycení signálů z tykadel každého hmyzu, která používají k vnímání pachů. Využití mrtvých kobylek je dalším dílkem v nově vznikajícím oboru – nekrobotice (už jsme psali o využití mrtvých pavouků jako laboratorních pinzet).
Kobylky rakovinu dokáží vycítit z dechu
V tiskové zprávě vědci také vysvětlili, jak vlastně kobylky rakovinu detekují. Rakovinné buňky vytvářejí při své činnosti a růstu jiné chemické sloučeniny než zdravé buňky. Tyto chemické látky se mohou dostat do plic nebo dýchacích cest a mohou být detekovány ve vydechovaném dechu.
Docent biomedicínského inženýrství Debajit Saha a jeho tým se rozhodli pracovat právě s kobylkami, protože se už v minulosti používaly jako modelové organismy. Jsou proto dobře známy jejich čichové senzory a odpovídající nervové podněty sarančat. Také jsou navíc větší než ovocné mušky.
Výzkumníci z MSU tedy připojili elektrody k mozku sarančat a zaznamenávali jejich reakce na vzorky plynů ze zdravé lidské buňky a rakovinné buňky. Tyto signály pak použili k vytvoření chemických profilů různých buněk. To nabízí v budoucnu prozatím nepředstavitelné možnosti při diagnóze rakoviny.
V budoucnu pomohou při detekci rakoviny i včely
„Teoreticky byste mohli do přístroje dýchat a on by byl schopen detekovat a rozlišit více typů rakoviny a dokonce i to, v jakém stádiu se nemoc nachází. Takové zařízení se však zatím neblíží použití v klinickém prostředí,“ přiznal Saha.
A přestože se tým zatím zaměřil na rakovinu úst, vědci se domnívají, že jejich systém by fungoval u všech druhů rakoviny, které do dechu vnášejí těkavé metabolity, což je pravděpodobně většina typů rakoviny. Výzkumníci mají také zájem zapojit do tohoto systému v budoucnu i chemickou detekční schopnost včel medonosných. Tým MSU již totiž dosáhl slibných výsledků při použití mozků včel medonosných k detekci těkavých biomarkerů rakoviny plic.
Zdroj:
sciencedaily.com, Daily Mail, engadget.com