Úterý, 23 července, 2024

Vědci objevili unikátní papyrus, který prozrazuje přesné složení balzamovacích látek používaných starými Egypťany

Mohlo by vás zajímat

Egyptologům se povedl fantastický objev. Nalezli 3 500 let starý papyrus, který přinesl vzácný pohled na egyptské mumifikační techniky. Starověký lékařský text podrobně popisuje dosud neznámý balzamovací postup a odhaluje, jak se obličej mrtvého ovíjel obvazy napuštěnými rostlinnými silicemi.

- Reklama -

Staří Egypťané věřili, že fyzická podoba je součástí lidské duše. Egyptská kultura a smýšlení se orientovala více na posmrtný život, než na ten pozemský. Zachování fyzického těla považovali za nezbytné pro pokračování v dlouhé pouti nesmrtelností. Jejich balzamovačské umění dosahovalo téměř dokonalosti. Ani moderní vědě se dodnes nepodařilo některé jejich postupy dostatečně objasnit. Balzamovací techniky byly předmětem utajení a existuje jen velice málo egyptských dokumentů, které je podrobněji popisují. Většina toho, co víme o staroegyptském umění mumifikace, pochází z textů řeckého historika Hérodota z 5. století před naším letopočtem. Ten zaznamenal kroky, které staří Egypťané podnikali při přípravě a uchovávání mrtvol.

Jak mumifikace probíhala?

Nejdříve balzamovači mrtvému odebrali orgány – včetně mozku. Aby neporušili lebku, šedou kůru mozkovou vytáhli pomoci zahnutých háků nosem. Poté sterilizovali hrudní a břišní dutinu a následně tělo uložili do slané tekutiny obsahující směs uhličitanu sodného a hydrogenuhličitanu sodného. Tím odvedli tělesné tekutiny a zabránili rozkladu těla. Nakonec tělo zabalili do pruhů plátna a pohřbili buď v sarkofázích nebo u méně majetných Egypťanů do pouštního písku. 

Papyrus Louvre-Carlsberg všem vyrazil dech

Jedním z mála autentických dokumentů, které se dochovaly, je 3500 let stará příručka z lékařského papyru. Zjevně jej psal vysoce erudovaný odborník, který měl jasný přehled o anatomii, chemii a botanice. Vědci z kodaňské univerzity jeho dílo přeložili a podrobili dalšímu zkoumání. Moderní věda získala cenné informace podrobnostech složitého procesu balzamování. Papyrus je unikátní v tom, že se velmi podrobným způsobem zaměřuje především na obličej zesnulého. Jedná se o nejstarší dosud objevenou dochovanou příručku o mumifikaci, která o více než tisíc let předběhla jediné dva další příklady balzamovacích textů.

Vzácné dílo je sepsané na šest metrů dlouhém svitku papyru a dostalo název Papyrus Louvre-Carlsberg. Jeho stáří egyptologové určili na  1450 př. n. l.. Jedná se soupis pokynů pro balzamovače, které je nutné při přípravě zesnulého na posmrtný život dodržet.  

Text, i když jej psal pravděpodobně lékař, nebyl určen lékařům. Jedná se spíše o příručku pro balzamovače, kteří pracovali v domech smrti. Velká část návodu se týká přípravy balzamovací látky a také obvazů, do kterých se mrtvá těla balila. Autor velmi podobně popisuje, jak zacházet s obličejem mrtvého. Získali jsme seznam ingrediencí balzamovací látky. Skládá se z rostlinných aromatických silic a pojiv, které se svaří do tekutiny. V té balzamovači pak namáčeli pruhy červené látky. Plátna přikládali na obličej mrtvého, aby ho uzavřelo do ochranného kokonu z vonných a antibakteriálních látek. Tento proces se opakoval ve čtyřdenních intervalech,“ píše egyptoložka Sofie Schiødtová, která papyrus přeložila. 

Balzamování byl především rituál

Papyrus se ale nesoustřeďuje pouze na technický popis mumifikace. Pro Egypťany to byl také náboženský rituál s přesnými zákonitostmi. Jeho dodržení bylo stejně důležité jako fyzická konzervace těla. Čtyřdenní opakované procesy měly jasná pravidla. Jejich součástí byly také pohřební průvody. 

V průběhu mumifikace se konaly rituální cesty, které oslavovaly postup obnovy tělesné integrity zesnulého. V průběhu balzamovacího období bylo učiněno neuvěřitelných 17 průvodů. Mezi čtyřdenními intervaly bylo tělo přikryto látkou a zabaleno do slámy napuštěné aromatickými látkami, které měly odehnat dotěrný hmyz a mrchožrouty. Ve velmi teplém egyptském klimatu bylo důležité, aby použité směsi působily i jako dezinfekce a tělo se nezačalo rozkládat. 

Je neuvěřitelné, jakým způsobem si balzamovači dokázali s problémem tlejících tkáni poradit. Přírodními prostředky dokázali kůži konzervovat tak, že u některých tisíce let starých mumií se nalezly kusy kůže, které by byly v dnešní době vhodné k transplantaci. 

Zdroj:

ancient-origins.net, livescience.com, mylearning.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -