Středa, 9 dubna, 2025

Vědci objevili unikátní papyrus, který prozrazuje přesné složení balzamovacích látek používaných starými Egypťany

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Egyptologům se povedl fantastický objev. Nalezli 3 500 let starý papyrus, který přinesl vzácný pohled na egyptské mumifikační techniky. Starověký lékařský text podrobně popisuje dosud neznámý balzamovací postup a odhaluje, jak se obličej mrtvého ovíjel obvazy napuštěnými rostlinnými silicemi.

- Reklama -

Staří Egypťané věřili, že fyzická podoba je součástí lidské duše. Egyptská kultura a smýšlení se orientovala více na posmrtný život, než na ten pozemský. Zachování fyzického těla považovali za nezbytné pro pokračování v dlouhé pouti nesmrtelností. Jejich balzamovačské umění dosahovalo téměř dokonalosti. Ani moderní vědě se dodnes nepodařilo některé jejich postupy dostatečně objasnit. Balzamovací techniky byly předmětem utajení a existuje jen velice málo egyptských dokumentů, které je podrobněji popisují. Většina toho, co víme o staroegyptském umění mumifikace, pochází z textů řeckého historika Hérodota z 5. století před naším letopočtem. Ten zaznamenal kroky, které staří Egypťané podnikali při přípravě a uchovávání mrtvol.

Jak mumifikace probíhala?

Nejdříve balzamovači mrtvému odebrali orgány – včetně mozku. Aby neporušili lebku, šedou kůru mozkovou vytáhli pomoci zahnutých háků nosem. Poté sterilizovali hrudní a břišní dutinu a následně tělo uložili do slané tekutiny obsahující směs uhličitanu sodného a hydrogenuhličitanu sodného. Tím odvedli tělesné tekutiny a zabránili rozkladu těla. Nakonec tělo zabalili do pruhů plátna a pohřbili buď v sarkofázích nebo u méně majetných Egypťanů do pouštního písku. 

Papyrus Louvre-Carlsberg všem vyrazil dech

Jedním z mála autentických dokumentů, které se dochovaly, je 3500 let stará příručka z lékařského papyru. Zjevně jej psal vysoce erudovaný odborník, který měl jasný přehled o anatomii, chemii a botanice. Vědci z kodaňské univerzity jeho dílo přeložili a podrobili dalšímu zkoumání. Moderní věda získala cenné informace podrobnostech složitého procesu balzamování. Papyrus je unikátní v tom, že se velmi podrobným způsobem zaměřuje především na obličej zesnulého. Jedná se o nejstarší dosud objevenou dochovanou příručku o mumifikaci, která o více než tisíc let předběhla jediné dva další příklady balzamovacích textů.

Vzácné dílo je sepsané na šest metrů dlouhém svitku papyru a dostalo název Papyrus Louvre-Carlsberg. Jeho stáří egyptologové určili na  1450 př. n. l.. Jedná se soupis pokynů pro balzamovače, které je nutné při přípravě zesnulého na posmrtný život dodržet.  

Text, i když jej psal pravděpodobně lékař, nebyl určen lékařům. Jedná se spíše o příručku pro balzamovače, kteří pracovali v domech smrti. Velká část návodu se týká přípravy balzamovací látky a také obvazů, do kterých se mrtvá těla balila. Autor velmi podobně popisuje, jak zacházet s obličejem mrtvého. Získali jsme seznam ingrediencí balzamovací látky. Skládá se z rostlinných aromatických silic a pojiv, které se svaří do tekutiny. V té balzamovači pak namáčeli pruhy červené látky. Plátna přikládali na obličej mrtvého, aby ho uzavřelo do ochranného kokonu z vonných a antibakteriálních látek. Tento proces se opakoval ve čtyřdenních intervalech,“ píše egyptoložka Sofie Schiødtová, která papyrus přeložila. 

Balzamování byl především rituál

Papyrus se ale nesoustřeďuje pouze na technický popis mumifikace. Pro Egypťany to byl také náboženský rituál s přesnými zákonitostmi. Jeho dodržení bylo stejně důležité jako fyzická konzervace těla. Čtyřdenní opakované procesy měly jasná pravidla. Jejich součástí byly také pohřební průvody. 

V průběhu mumifikace se konaly rituální cesty, které oslavovaly postup obnovy tělesné integrity zesnulého. V průběhu balzamovacího období bylo učiněno neuvěřitelných 17 průvodů. Mezi čtyřdenními intervaly bylo tělo přikryto látkou a zabaleno do slámy napuštěné aromatickými látkami, které měly odehnat dotěrný hmyz a mrchožrouty. Ve velmi teplém egyptském klimatu bylo důležité, aby použité směsi působily i jako dezinfekce a tělo se nezačalo rozkládat. 

Je neuvěřitelné, jakým způsobem si balzamovači dokázali s problémem tlejících tkáni poradit. Přírodními prostředky dokázali kůži konzervovat tak, že u některých tisíce let starých mumií se nalezly kusy kůže, které by byly v dnešní době vhodné k transplantaci. 

Zdroj:

ancient-origins.net, livescience.com, mylearning.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -