Sobota, 25 května, 2024

Vědci objevili unikátní papyrus, který prozrazuje přesné složení balzamovacích látek používaných starými Egypťany

Mohlo by vás zajímat

Egyptologům se povedl fantastický objev. Nalezli 3 500 let starý papyrus, který přinesl vzácný pohled na egyptské mumifikační techniky. Starověký lékařský text podrobně popisuje dosud neznámý balzamovací postup a odhaluje, jak se obličej mrtvého ovíjel obvazy napuštěnými rostlinnými silicemi.

- Reklama -

Staří Egypťané věřili, že fyzická podoba je součástí lidské duše. Egyptská kultura a smýšlení se orientovala více na posmrtný život, než na ten pozemský. Zachování fyzického těla považovali za nezbytné pro pokračování v dlouhé pouti nesmrtelností. Jejich balzamovačské umění dosahovalo téměř dokonalosti. Ani moderní vědě se dodnes nepodařilo některé jejich postupy dostatečně objasnit. Balzamovací techniky byly předmětem utajení a existuje jen velice málo egyptských dokumentů, které je podrobněji popisují. Většina toho, co víme o staroegyptském umění mumifikace, pochází z textů řeckého historika Hérodota z 5. století před naším letopočtem. Ten zaznamenal kroky, které staří Egypťané podnikali při přípravě a uchovávání mrtvol.

Jak mumifikace probíhala?

Nejdříve balzamovači mrtvému odebrali orgány – včetně mozku. Aby neporušili lebku, šedou kůru mozkovou vytáhli pomoci zahnutých háků nosem. Poté sterilizovali hrudní a břišní dutinu a následně tělo uložili do slané tekutiny obsahující směs uhličitanu sodného a hydrogenuhličitanu sodného. Tím odvedli tělesné tekutiny a zabránili rozkladu těla. Nakonec tělo zabalili do pruhů plátna a pohřbili buď v sarkofázích nebo u méně majetných Egypťanů do pouštního písku. 

Papyrus Louvre-Carlsberg všem vyrazil dech

Jedním z mála autentických dokumentů, které se dochovaly, je 3500 let stará příručka z lékařského papyru. Zjevně jej psal vysoce erudovaný odborník, který měl jasný přehled o anatomii, chemii a botanice. Vědci z kodaňské univerzity jeho dílo přeložili a podrobili dalšímu zkoumání. Moderní věda získala cenné informace podrobnostech složitého procesu balzamování. Papyrus je unikátní v tom, že se velmi podrobným způsobem zaměřuje především na obličej zesnulého. Jedná se o nejstarší dosud objevenou dochovanou příručku o mumifikaci, která o více než tisíc let předběhla jediné dva další příklady balzamovacích textů.

Vzácné dílo je sepsané na šest metrů dlouhém svitku papyru a dostalo název Papyrus Louvre-Carlsberg. Jeho stáří egyptologové určili na  1450 př. n. l.. Jedná se soupis pokynů pro balzamovače, které je nutné při přípravě zesnulého na posmrtný život dodržet.  

Text, i když jej psal pravděpodobně lékař, nebyl určen lékařům. Jedná se spíše o příručku pro balzamovače, kteří pracovali v domech smrti. Velká část návodu se týká přípravy balzamovací látky a také obvazů, do kterých se mrtvá těla balila. Autor velmi podobně popisuje, jak zacházet s obličejem mrtvého. Získali jsme seznam ingrediencí balzamovací látky. Skládá se z rostlinných aromatických silic a pojiv, které se svaří do tekutiny. V té balzamovači pak namáčeli pruhy červené látky. Plátna přikládali na obličej mrtvého, aby ho uzavřelo do ochranného kokonu z vonných a antibakteriálních látek. Tento proces se opakoval ve čtyřdenních intervalech,“ píše egyptoložka Sofie Schiødtová, která papyrus přeložila. 

Balzamování byl především rituál

Papyrus se ale nesoustřeďuje pouze na technický popis mumifikace. Pro Egypťany to byl také náboženský rituál s přesnými zákonitostmi. Jeho dodržení bylo stejně důležité jako fyzická konzervace těla. Čtyřdenní opakované procesy měly jasná pravidla. Jejich součástí byly také pohřební průvody. 

V průběhu mumifikace se konaly rituální cesty, které oslavovaly postup obnovy tělesné integrity zesnulého. V průběhu balzamovacího období bylo učiněno neuvěřitelných 17 průvodů. Mezi čtyřdenními intervaly bylo tělo přikryto látkou a zabaleno do slámy napuštěné aromatickými látkami, které měly odehnat dotěrný hmyz a mrchožrouty. Ve velmi teplém egyptském klimatu bylo důležité, aby použité směsi působily i jako dezinfekce a tělo se nezačalo rozkládat. 

Je neuvěřitelné, jakým způsobem si balzamovači dokázali s problémem tlejících tkáni poradit. Přírodními prostředky dokázali kůži konzervovat tak, že u některých tisíce let starých mumií se nalezly kusy kůže, které by byly v dnešní době vhodné k transplantaci. 

Zdroj:

ancient-origins.net, livescience.com, mylearning.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -