Středa, 15 ledna, 2025

Pandemii koronaviru může ukončit nosní sprej. Funguje na všechny varianty

Mohlo by vás zajímat

Nově vyvinutý nosní sprej dokáže podle finských vědců zabránit infekci COVID-19 až po dobu osmi hodin.

- Reklama -

Výzkumníci z finské univerzity v Helsinkách vytvořili nový lék na covid, aby poskytli dodatečnou ochranu osobám se sníženou imunitou a dalším lidem, co jsou vůči tomuto zabijáckému viru velmi zranitelní. Nový lék, jehož účinnost je zajištěná nově vyvinutou molekulou TriSb92, zatím nebyl testován na lidech.

„Na zvířecích modelech poskytoval při nosním podávání TriSb92 ochranu před infekcí v expoziční situaci, kdy se nakazily všechny nechráněné myši,“ uvedla k výsledkům nového spreje Anna Makela, postdoktorandka na Helsinské univerzitě.

Nosní sprej vyvinutý finskými výzkumníky se skládá z molekuly, která aktivuje protein hrotu koronaviru. Buněčné kultury a studie na zvířatech ukázaly, že TriSb92 – nová molekula – chrání před infekcí koronavirem po dobu nejméně osmi hodin. A poskytuje ochranu i v případech kdy je možnost nákazy velká. Na rozdíl od ochrany vakcínou začíná účinek přípravku TriSb92 okamžitě po jeho podání.

Sprej ubrání i před vysoce nakažlivou variantou

Tým vědců ke svému novému léku uvádí, že v laboratorních testech sprej úspěšně blokoval všechny současné varianty koronavirů – včetně vysoce nakažlivého Omicronu. „Jinými slovy, můžeme poměrně s jistotou předpokládat, že budoucí varianta SARS-CoV-2 a možná i zcela nové koronaviry, které mohou spustit pandemii, jsou díky tomuto léku zranitelné,“ uvedl Makela.

Výzkumníci trvají na tom, že sprej není plnohodnotná náhrada vakcíny. „Tyto typy molekul, které zabraňují infekcím, nebo třeba antivirové léky, nemohou nahradit vakcíny při ochraně populace před koronavirovým onemocněním,“ řekl profesor Kalle Saksela z univerzity.

Není to náhrada vakcíny, tvrdí vědci

Sprej by však mohl poskytnout dodatečnou ochranu těm, jejichž imunitní systém nevytváří po očkování silnou protilátkovou odpověď. Vedoucí autor studie a virolog Dr. Kalle Saksela je ohledně potenciálu léku optimistický a označil ho za „nejúčinnější“, „levný a snadno vyrobitelný“.

Aktualizovaná verze navíc prý poskytne účinnou ochranu i proti variantě Delta a novější variantě Delta Plus. Může také fungovat i jako posilovací vakcína pro osoby, které již určitou ochranu proti viru obdržely.

Tým stojící za vývojem léku v současné době jedná s Evropskou agenturou pro léčiva (EMA) o tom, kolik lidí musí otestovat během zkušebního období testováno. „Jednání s úřady proběhnou během podzimu současně se zahájením výroby. Doufáme, že na přelomu roku budeme moci sprej začít testovat na lidech,“ uzavřel Saksela.

Zdroj:

weather.com, yle.fi, sciencebusiness.net, news-medical.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -