Jihokorejští vědci vytvořili robotickou ruku, která by v budoucnu mohla být použita jako lidská protéza. Inženýři z jihokorejské univerzity Ajou vyvinuli revoluční ruku nazvanou ILDA, což je zkratka pro „integrated linkage-driven dexterous anthropomorphic device“. V nedávno zveřejněné studii vědec Uikyum Kim a jeho kolegové vysvětlují, že jejich cílem byla robotická ruka, která by vykazovala „obratnost, sílu prstů, ovladatelnost, robustnost, nízké náklady, nenáročnou údržbu a kompaktnost.“
A to se nakonec podařilo.
Nejšikovnější robotická ruka, co kdy byla vyvinuta
ILDA váží něco málo přes kilogram, měří přes 22 centimetrů a má 20 kloubů. Ovládací mechanika ruky je plně integrovaná, což umožňuje její připojení ke stávajícím komerčním robotickým ramenům – na rozdíl od podobných technologií používaných v současné době nejsou potřeba další komponenty.
Kromě pevného úchopu – který může vyvinout sílu 7,6 kg a zvedat předměty o hmotnosti až 40 kg – inženýři tvrdí, že ILDA přesně kopíruje pohyb tříkloubových lidských prstů a je dostatečně přesná, aby mohla zvedat malé předměty pinzetou a stříhat papír nůžkami.
Nahradí ILDA jednou klasické protézy?
Studie upřesňuje: „Ruka by mohla provádět různé typy úchopů podle tvarů různých předmětů.“ Vzhledem k přizpůsobivé konstrukci, vysokému výkonu a nízkým výrobním nákladům ILDA se Kim domnívá, že zařízení je slibné pro použití jako průmyslový robot.
Kim a jeho tým však říkají, že doufají také ve vývoj dalšího hmatového snímání, větší flexibilitu a možná i dokonce i umělou kůži, což by umožnilo zařízení potenciálně použít jako realistickou protézu ruky.
Zdroj:
https://www.impactlab.com/2021/12/21/robot-hand-moves-closer-to-human-abilities/
https://globalhappenings.com/technology/76255.html