Alan Turing byl geniální matematik, který se narodil v Londýně. Studoval na univerzitách v Cambridgi a Princetonu a poté se věnoval práci v oboru. Ještě před druhou světovou válkou pracoval pro British Code and Cypher School. Po vyhlášení války nastoupil Turing na plný úvazek do Bletchley Parku v hrabství Buckinghamshire, kde pilně pracoval na dešifrování vojenských kódů používaných Německem a jeho spojenci. Hlavní náplní jeho práce byla snaha o rozluštění kódu Enigma.
Enigma byl šifrovací stroj německých ozbrojených sil používaný k bezpečnému odesílání zpráv. Původní kódy rozluštili polští matematici, ale Němci zvyšovali bezpečnost Enigmy tím, že denně měnili šifrovací systém.
„Bomba“ ušetřila tisíce hodin práce
Spolu s kolegou Gordonem Welchmanem, který se zabýval luštěním kódů, vyvinul Turing stroj známý jako Bomba. Ten kopíroval činnost několika strojů Enigma zapojených dohromady a výrazně tak snížil práci luštitelů kódů.
Od poloviny roku 1940 tým v Bletchley Parku pravidelně četl signály německého letectva. V bitvě o Atlantik, která byla klíčovým dějištěm konfliktu, to však bylo něco jiného. Zde, vzhledem k větší šifrové disciplíně německého námořnictva, zprávy předávané sem a tam mezi Kriegsmarine a německými U-booty (válečné ponorky německého námořnictva) luštiče kódů v Bletchley zmátly. Spojenci však nakonec narazili na zlatou žílu. Zajali ponorku U-110, která jim poskytla neporušený námořní stroj Enigma.
Enigmě nepomohl ani čtvrtý rotor
Ten byl brzy odeslán Turingovi a dalším vědcům v Bletchley, kteří se pustili do práce. Jejich úsilí ještě umocňovala skutečnost, že německé vrchní velení věřilo, že kódy používané v námořní komunikaci jsou nedotknutelné. I díky tomu se brzy spojenecké konvoje neustále vyhýbaly vlčím smečkám U-bootů.
Zařazení čtvrtého rotoru do Enigmy znamenalo pro Němce komplikaci a ponorky opět zažívaly „šťastné období“ během roku 1942, kdy terorizovaly konvoje v Atlantiku. Alan Turing však nakonec rozluštil i tento problém. Boj o rozluštění německých šifer byl věčný a Turing se ukázal být pro Spojence klíčovým přínosem. Jeho práce byla připomenuta v historickém dramatu Kód Enigma z roku 2014.
Místo vděku zažil Alan Turing hanbu a odsouzení
Své slávy hrdiny, co pomohl porazit nacisty, si Alan Turing neužíval příliš dlouho. Když v roce 1952 pracoval na univerzitě v Manchesteru, zatkli ho za vztah s 19letým Arnoldem Murrayem. V té době byla totiž homosexualita ve Spojeném království nezákonná.
Nic nepomohly Turingovy zásluhy, byl za své „zločiny“ odsouzen. Díky tomu přišel o bezpečnostní prověrku a také musel přestat pracovat v GCHQ, poválečném nástupci Bletchley Parku.
Jak zemřel Alan Turing?
Asi nikoho nepřekvapí, že drsné státní ukončení výjimečné kariéry se na Alanu Turingovi zle podepsalo. Už nikdy se ze zostuzení, které mu soud přinesl, nedokázal vzpamatovat. Pouhé dva roky po svém zatčené, byl ve věku 41 let nalezen mrtvý na otravu kyanidem. Vedle jeho postele leželo napůl snědené jablko. Vyšetřování se uzavřelo s tím, že Alan Turing spáchal sebevraždu.
V roce 2013 mu královna Alžběta II. udělila královskou milost poté, co se mu v roce 2009 oficiálně omluvil bývalý premiér Gordon Brown.
Zdroj:
https://inews.co.uk/news/uk/alan-turing-new-50-note-who-enigma-code-death-how-died-929200
https://www.bbc.com/news/uk-england-manchester-37443639