Myši, které jedly jedno jídlo denně, se dočkaly delšího života a měly i lepší výsledky u běžných onemocnění jater a metabolických poruch souvisejících s věkem, ukázala studie. Co ale přinese tahle studie lidem?
Podle nové studie to vypadá, že omezování kalorií a konzumace jídla pouze v době, kdy je tělo nejlépe připraveno jej metabolicky zpracovat, prodlužuje život. Alespoň se to prokázalo u myší.
Výzkumníci, kteří zkoumali myši na různých dietách, zjistili, že myši, které dostávaly méně kalorií během jednoho denního krmení, žily déle než myši, které jedly větší počet kalorií rozložených do celého dne.
Hladovění a jídlo jednou denně přidali měsíce života
Autor studie Dudley Lamming z Wisconsinské univerzity řekl, že vědci již asi sto let vědí, že omezování kalorií prodlužuje život hlodavců. Předchozí studie o myších a omezování kalorií však zahrnovaly neúmyslné hladovění, přičemž myši byly obvykle krmeny pouze jednou denně.
Lammingův tým se rozhodl zjistit, zda může hrát roli i časový odstup mezi krmením – a zjistil, že nezáleží pouze na množství potravy.
Ve studii, kterou jeho tým prováděl na stovkách myší po dobu čtyř let, samotná strava se sníženým obsahem kalorií prodloužila život zvířat o 10 %. Ale krmení myší touto dietou pouze v noci, kdy jsou myši nejaktivnější, prodloužilo jejich život o 35 procent.
Pomoct by studie mohla nakonec i lidem
Tato kombinace – strava se sníženým obsahem kalorií a noční stravování – prodloužila průměrnou délku života zvířat o dalších devět měsíců. U lidí by se obdobný plán týkal omezení stravování na denní hodiny.
Podle Takahashiho, molekulárního biologa z University of Texas Southwestern Medical Center, výzkum pomáhá rozplést kontroverze kolem dietních plánů, které zdůrazňují stravování pouze v určitou denní dobu. Podoboné diety sice neurychlí hubnutí u lidí, ale podle odborníků by mohly přinést lidem zdravotní výhody, které by vedly k prodloužení života.
Zdroj:
ScienceDaily.com, Inverse.com, science.org, france24.com