Vědci z Babrahamova institutu v Anglii tvrdí, že jejich laboratorní pokus zvrátil čas na kožních buňkách odebraných lidem ve věku 38 a 53 let, takže vypadají mladší až o 30 let!
Podle vědců proces přeprogramování nezpůsobil žádné poškození a umožnil stárnoucím buňkám obnovit ztracené funkce – například schopnost produkovat kolagen, který zajišťuje strukturu tkání a pomáhá hojit rány. Tento typ regenerativní biologie navazuje na předchozí výzkumy spojené s vývojem kmenových buněk.
Už v roce 2007 byl nositel Nobelovy ceny Dr. Shinya Yamanaka prvním vědcem, který proměnil normální buňky v kmenové buňky, jež mají zvláštní schopnost vyvinout se v jakýkoli typ buněk. Jeho metoda vystavuje buňky působení čtyř proteinových transkripčních faktorů (TF) – nyní známých také jako Yamanakovy faktory – po dobu 50 dnů.
Proměny buněk za pouhé dva týdny
Nová metoda „přechodného přeprogramování ve fázi zrání“ z Babrahamova institutu však využívá Yamanaka faktory po dobu pouhých 13 dní, což zřejmě zvrátilo některé znaky stárnutí, protože TF mění způsob, jakým DNA předává genetickou informaci. Ačkoli tým vědců přiznává, že výzkum je stále v předběžné fázi, pokud se prokáže, že je tato technika bezpečná a účinná – a bude replikována v jiných buňkách a tělesných tkáních – tak by to mohla být technologie, která naprosto změní pravidla hry napříč celou lékařskou vědou.
Jak stárneme, naše DNA se označuje chemickými látkami, takže sledování těchto „značek“ nám pomáhá určit, jak je naše tělo staré. Tenhle jev je ve vědeckém světě známý jako naše epigenetické hodiny. V průběhu času se některé naše geny buď zapnou, nebo vypnou, přičemž jejich soubor se nazývá transkriptom.
Metoda omlazuje i nemocné geny
Šéf výzkumu v Babrahamově institutu Diljeet Gill a jeho tým zjistili, že epigenetické hodiny a profily transkriptomu částečně přeprogramovaných buněk odpovídají profilům kožních buněk, které patřily lidem mladším o 30 let.
„Naše výsledky představují velký krok vpřed v našem chápání buněčného přeprogramování,“ komentoval výsledky Dr. Diljeet Gill. „Pro budoucnost této práce je obzvláště slibný fakt, že jsme zaznamenali také obrácení ukazatelů stárnutí u genů spojených s nemocemi.“
Zdroj:
newscientist.com, businessinsider.in, livescience.com