Každodenní zobání pilulek na kontrolu vysokého krevního tlaku možná brzy nahradí pouhé dvě injekce ročně. To by podle odborníků umožnilo pohodlnější léčbu a potenciálně zvýšilo životní komfort pacientů.
Výzkumníci z Queen Mary University of London a Barts Health NHS Trust se podílejí na tříleté celosvětové studii, jejímž cílem je zjistit, zda experimentální injekce zilebesiranu – podávaná jednou za šest měsíců – úspěšně potlačuje produkci játry exprimovaného proteinu angiotenzinogenu (AGT). Předpokládá se, že snížení AGT zabraňuje zužování cév, což by mohlo pomoci zvládnout vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze.
Výzkumníci chtějí ve studii otestovat dlouhodobě působící injekční přístup u přibližně 630 pacientů po celém světě. V červnu totiž udělila britská Agentura pro regulaci léčiv a zdravotnických prostředků společnosti Alnylam Pharmaceuticals pro zilebesiran „inovační pas“, který urychlí přezkoumání léku.
Naděje pro velkou část dospělé populace
Vysoký krevní tlak má v ČR zhruba 40% obyvatel ve věku mezi 25–64 lety. Procento se ale zvyšuje ve vyšších věkových skupinách (v dekádě od 55 do 64 let má vysoký tlak 72 % mužů a 65 % žen). Tři ze čtyř osob s hypertenzí přitom nemají tento život ohrožující stav pod kontrolou, což je vystavuje většímu riziku mrtvice, srdečního infarktu a selhání ledvin.
„Naší konečnou nadějí je, že se léčba ukáže jako bezpečné a lépe zvládnutelné řešení vysokého krevního tlaku,“ říká Dr. Manish Saxena z Queen Mary University. „Léčba injekcí pod kůži dvakrát ročně by byla lepší alternativou ke každodennímu užívání léků, což by podle nás byla pro pacienty vítaná zpráva.“
Léčba, která je první svého druhu
Mezi hlavní rizikové faktory vysokého krevního tlaku patří nadváha, špatná strava s nadbytkem soli a nedostatkem ovoce a zeleniny, dále kouření a nedostatek pohybu. I proto hypertenze ohrožuje tak velký počet dospělých lidí.
Dr. Manish Saxena z Queen Mary University a Barts, který studii vede, doufá, že se díky injekcím tohle už brzy změní: „Vědci se domnívají, že je to možné. Jsme nadšeni, že můžeme vyzkoušet tento přístup, který je první svého druhu a zjistit, zda je bezpečný a účinný při léčbě vysokého krevního tlaku.“
Zdroj:
qmul.ac.uk, Independent, Mirror, hypertension.cz