Podle vědců z UTHealth Houston nejspíš každoroční očkování proti chřipce snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby až o 40 procent.
Výzkum pod vedením Avrama S. Bukhbindera, nedávného absolventa McGovern Medical School na UTHealth Houston, a Paulem E. Schulzem, profesorem neurologie na McGovern Medical School, porovnával riziko výskytu Alzheimerovy choroby mezi pacienty s předchozím očkováním proti chřipce a bez něj na velkém celostátním vzorku dospělých Američanů ve věku 65 let a starších.
„Zjistili jsme, že očkování proti chřipce u starších osob snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby po dobu několika let. Síla tohoto ochranného účinku se zvyšovala s počtem let, kdy se osoba každoročně očkovala proti chřipce – jinými slovy, míra rozvoje Alzheimerovy choroby byla nejnižší u těch, kteří se proti chřipce očkovali každoročně,“ uvedl Dr. Avram Bukhbinder.
Naděje pro miliony nemocných
Podle něj a Schulze výsledky podtrhují silný ochranný účinek chřipkové vakcíny proti Alzheimerově chorobě. Základní mechanismy celého procesu ovšem podle dvojice odborníků vyžadují ještě další výzkum.
I tak je to vynikající zpráva pro přibližně 40 milionů lidí na světě trpí, co trpí Alzheimerovou chorobou, jenž poškozuje část mozku řídící paměť, myšlení a jazykové schopnosti. V současnosti je navíc tato choroba nejčastější příčinou demence. Postihuje téměř třetinu starších 80 let. V České republice se počet pacientů odhaduje na více než 105 tisíc.
Očkování možná i zpomaluje příznaky
Se stárnutím populace ale stoupá i počet nemocných. Výše uvedená studie vědců porovnávala údaje od 935 887 očkovaných proti chřipce a 935 887 neočkovaných Američanů ve věku 65 let a starších.
V průběhu čtyř let se pak Alzheimerova choroba rozvinula přibližně u 5,1 % očkovaných, zatímco u neočkovaných to bylo 8,5 %. Bukhbinder upozorňuje, že k určení příčiny je zapotřebí další studie.
„Budoucí výzkum by měl posoudit, zda očkování proti chřipce souvisí také s rychlostí progrese příznaků u pacientů, kteří již trpí Alzheimerovou demencí,“ dodal.
Zdroj:
neurosciencenews.com, medicalexpress.com, healthday.com, zpmvcr.cz