Podle nedávné studie provedené mezinárodní skupinou vědců může přerušovaný půst, oblíbená metoda kontroly hmotnosti, která zahrnuje stravování v přísných časových intervalech nebo úplné vynechání jídla, zvýšit riziko úmrtí na srdeční onemocnění až o 83 procent!
Studie sledovala stravovací návyky 24 000 lidí ve věku 40 let a starších po dobu 15 let a zjistila, že ti, kteří jedli pouze jedno jídlo denně, měli o 30 % vyšší pravděpodobnost úmrtí z jakékoli příčiny než ti, kteří jedli tři jídla denně. Nejnebezpečnějším aspektem přerušovaného hladovění se však zdálo být vynechávání snídaně, neboť to bylo spojeno s podstatně zvýšeným rizikem vzniku smrtelných kardiovaskulárních onemocnění.
Kromě hladovění škodí i přejídání
Profesor Dr. Yangbo Sun z University of Tennessee vysvětluje, že účastníci, kteří se zdrželi oběda nebo večeře, vykazovali zvýšené celkové riziko předčasného úmrtí, ale ti, kteří vynechali první jídlo dne, byli ohroženi ještě více. Vědci vyslovili teorii, že lidé, kteří přerušují hladovění, mohou nakonec zkonzumovat poměrně velké množství jídla na jedno posezení, což představuje pro organismus metabolickou zátěž.
Navíc varují, že konzumace tří denních jídel příliš blízko u sebe může mít také negativní zdravotní důsledky. Je důležité poznamenat, že ačkoli přerušovaný půst může být populárním trendem v oblasti stravování, je důležité pečlivě zvážit možná rizika a poradit se s odborníkem předtím, než provedeme jakoukoli významnou změnu svých stravovacích návyků.
Alespoň dvě jídla denně, apelují vědci
Epidemiolog z Iowské univerzity Dr. Wei Bao říká: „Naše výsledky jsou významné i po úpravě faktorů stravování a životního stylu – kouření, užívání alkoholu, úrovně fyzické aktivity, příjmu energie a kvality stravy.“
A Sun dodává: „Na základě těchto zjištění doporučujeme jíst alespoň dvě až tři jídla rozložená v průběhu celého dne.“
Zdroj:
ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com, healthline.com