Připravili jsme pro vás zábavný velikonoční kvíz. Princip je jednoduchý a všeobecně známý. Budete hledat rozdíly mezi dvěma obrázky. Mohlo by se zdát, že jde o úkol určený dětem. Nenechte se zmýlit, není. I leckterý dospělý bude mít problém všech osm rozdílů nalézt.
Jedná se totiž malé a velmi rafinovaně poschovávané detaily. Pokud se vám povede všech 8 najít do jedné minuty, máte mimořádný postřeh a můžete si gratulovat. Pokud se vám to nepovede, nezoufejte, postřeh se dá trénovat!
Co se děje v mozku, když hledáte rozdíly?
Hledání rozdílů mezi dvěma podobnými obrázky je činnost, která zdravým způsobem aktivují různé oblasti mozku a spouští důležité kognitivní procesy.
Když řešíme zábavný kvíz, první krok, kterým procházíme, je vstup vizuální informace do mozku. Zraková kůra v occipitálním laloku analyzuje a zpracovává informaci. Poté se proces přesouvá do temporálního laloku. Sem se ukládají naše vědomosti a znalosti o věcech. Temporální lalok nám umožňuje rozeznat objekty, barvy a tvary.
Dále je potřeba zapojit oblasti mozku, které se zabývají pamětí a myšlením. Aktivuje se část zvaná limbický systém. Zpracovává emoce a je spojena s motivací, pozorností a pamětí. Pracuje také prefrontální kůra, která se podílí na plánování, rozhodování a koncentraci.
U hledání rozdílů je nejdůležitější vizuální zpracování informací v zrakové kůře. Zapojujeme též oblasti mozku, které se zabývají kontrolou a koordinací očních pohybů.
Pokud jste si tedy mysleli, že hledání rozdílů je jednoduchá záležitost, věřte, že není. Vašemu mozku dá velice zabrat a zaměstná ho podobně, jako byste například řešili složité matematické rovnice.
Tradice zdobení vajec
Malování vajec je součástí velikonočních tradic po celém světě. Původ tradice se však liší od země a oblasti. V mnoha kulturách jsou vejce považována za symbol nového života. Ve starověkém Egyptě byla vejce symbolem zrození a často sloužila jako dar, kterým si Egypťané přáli štěstí a zdraví. Podobně i Řekové a Římané uctívali vejce jako symbol plodnosti a nového začátku.
Tradice malovaných vajec je silná ve východním křesťanství, zejména v Rusku a na Ukrajině. Vejce se, podobně jako u nás, barví a zdobí se různými vzory a symboly. Východní Slované častěji používají náboženské prvky, jako jsou kříž, hvězda a ryby. V Německu a Rakousku se vejce zdobí často technikou otisků rostlin.
Naše specifická tradice zdobení voskem je velmi ceněná po celém světě. Technika voskování je velmi pracná, ale výsledek kouzelný.
POKUD SI CHCETE JEŠTĚ ZALUŠTIT MŮŽE VYZKOUŠET HLEDÁNÍ ROZDÍLŮ NA ČÍNSKÉM OBRAZE. TEN UŽ PRO DĚTI NENÍ VŮBEC! NAJDETE HO ZDE.
Správné řešení najdete zde: