Stereotyp, že „opravdoví muži jedí maso“, je rozšířený napříč kulturami a historií. Jenže už pomalu přestává platit…
Jídlo, zejména maso, slouží jako ústřední prvek mnoha oslav společenství, rodiny a moci. Nedávný výzkum však zkoumal rozdíly mezi moderními a tradičními muži a jejich postoji ke konzumaci masa a vegetariánství.
Někteří muži se dnes už totiž identifikují s novou formou mužství, která si cení autenticity, domácnosti a holistického sebeuvědomění. To vyvolává otázku, zda není spojení masa a mužství v moderní době až příliš stereotypní. Aby to výzkumníci prozkoumali, provedli průzkům u 309 účastníků mužského pohlaví, kteří jedí maso. Výzkum se týkal sebeidentifikace zkoumaných jedinců s novými formami maskulinity, jejich náklonnosti k masu, ochoty omezit jeho konzumaci a postojů k vegetariánům.
Vzdát se masa? Pro moderního muže výzva, ne problém
Výsledky ukázaly, že muži, kteří se silněji identifikovali s novými formami maskulinity, konzumovali méně masa, byli na něj méně vázaní a také byli ochotnější příjem masa snížit. Dokonce měli pozitivnější postoje k vegetariánům.
Výzkum tak naznačuje, že při studiu nebo propagaci konzumace či nekonzumace masa by kromě biologických rozdílů mezi pohlavími měli být brány v úvahu i sociálně a kulturně podmíněné rozdíly mezi pohlavími. Ačkoli spojení mezi masem a mužností je hluboce zakořeněno v historii a kultuře, aktuální výzkum poskytuje důkaz, že postoje ke konzumaci masa a vegetariánství nejsou u všech mužů jednotné.
Proti ženám jsou muži pořád obrovskými milovníky masa
Vznik nových forem maskulinity zpochybňuje představu, že maso je pro projevení maskulinity nezbytné. Muži, kteří se ztotožňují s těmito novými formami maskulinity, mohou naopak považovat snížení spotřeby masa za způsob, jak prokázat svůj závazek vůči zdraví, udržitelnosti a etickým hodnotám. V neustále se měnícím prostředí mužnosti je tak stále zřejmější, že ne všichni muži se hlásí k tradičnímu pojetí masa jako symbolu mužnosti.
Přesto je étos „opravdoví muži jedí maso“ stále dostatečně živý. Autoři poukazují na to, že i přes pozitivní výsledky studie mají muži v porovnání se ženami silnější zálibu v konzumaci masa, více popírají utrpení zvířat a jsou pevněji přesvědčeni, že je konzumace masa pro člověka přirozená.
Zdroj:
psychologytoday.com, goodmenproject.com