Středa, 8 ledna, 2025

Logická IQ výzva pro nejchytřejší: Sesadíš dohromady správné dílky do minuty?

Mohlo by vás zajímat

Máme pro vás zapeklitý úkol, který bude vyžadovat nejen velkou míru logického uvažování a prostorové orientace ale i odolnosti vůči časovému stresu.

- Reklama -

Na obrázku vidíte šest neúplných kostek a šest dílků, které pasují do prázdných míst. Vaším úkolem je spárovat kostky se správnými dílky tak, aby do sebe bezchybně zapadly. Máte na to pouhou minutu.

Jestli se vám úkol povede vyřešit v takto limitním termínu, jste skvělí a můžete si gratulovat. Jestli ne, měli byste na sobě začít pracovat. I rychlost myšlení a práce pod stresem se dá velmi dobře a efektivně trénovat.

Řešení hlavolamů je psychicky náročná činnost, která stimuluje kognitivní procesy a podporuje kreativitu. Pokud jsou úkoly navíc časově omezené ještě se zátěž mozku zvyšuje.

Jaké kroky musí vaše mysl provést, abyste se dobrali řešení?

První krok při řešení našeho hlavolamu je vizuální vnímání a rozpoznání tvarů. Primární zraková kůra (V1) v týlním laloku zpracovává základní zrakové informace, zatímco ventrální a dorzální zrakový proud tyto informace dále analyzují – objekt identifikují a začlení do 3D prostoru.

Pozornost a pracovní paměť

Když zkoumáme dílky a kostky, musí se naše mysl selektivně věnovat detailům a uchovávat informace v tzv. pracovní paměti. Prefrontální kůra hraje v této fázi nejdůležitější roli. Pracovní paměť nám také umožňuje manipulovat s objekty porovnávat je v mysli.

Rozpoznávání vzorů a mentální rotace

Nejprve musíme identifikovat oba druhy objektů. Potom určujeme správnou orientaci dílů. K tomu, abychom mohli dílky „spasovat“ dohromady, je musíme otočit. V úlohách mentální rotace a prostorové manipulace hraje klíčovou roli temenní kůra mozková, zejména intraparietální sulcus. Dorsolaterální prefrontální kůra (DLPFC.) nám umožňuje vybrat vhodné dílky a přiřadit je správně k sobě.

Jak funguje na náš mozek pod časovým stresem?

Máme-li splnit úkol v časovém limitu, začnou se uvolňovat stresové hormony – kortizol a adrenalin. Stres má na náš nervový systém dvojí účinek. Na jedné straně zvyšuje pozornost a soustředění, takže úkol vyřešíme rychleji, na druhé straně může zhoršovat pracovní paměť a rozhodování, což může vést ke zbytečnám chybám.

Jak se poprat se časovým stresem a proč je pro nás užitečný?

Trénování intelektuálního výkonu pod časovým tlakem nám pomáhá v běžném životě mnohem lépe zvládat stresové situace. Zlepšuje naši schopnot přepínat mezi různými úkoly, strategiemi a dalšími mentálními procesy. Stáváme se odolnějšími vůči běžným zátěžovým situacím, které nám přináší každodenní život.

Řešení hlavolamů v časové tísni posiluje výkonné funkce, jako je rozhodování, plánování a paměť. Když je mozek opakovaně vystavován cvičným a neškodným stresovým situacím, vyvíjí si odolnost a dlouhodobě reaguje mnohem rychleji a efektivněji. Zvládneme-li dobře úkol tlakem, pěstujeme se sebedůvěru a máme ze sebe pak mnohem lepší pocit i v běžném životě.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

DALŠÍM ÚKOLEM VHODNÝM PRO TRÉNING MENTÁLNÍCH FUNKCÍ POD STRESEM JE NAPŘ. TOTO HLEDÁNÍ ROZDÍLŮ MEZI DVĚMA OBRÁZKY. MŮŽETE SE DO NĚJ SMĚLE PUSTIT.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -