Máme pro vás zapeklitý úkol, který bude vyžadovat nejen velkou míru logického uvažování a prostorové orientace ale i odolnosti vůči časovému stresu.
Na obrázku vidíte šest neúplných kostek a šest dílků, které pasují do prázdných míst. Vaším úkolem je spárovat kostky se správnými dílky tak, aby do sebe bezchybně zapadly. Máte na to pouhou minutu.
Jestli se vám úkol povede vyřešit v takto limitním termínu, jste skvělí a můžete si gratulovat. Jestli ne, měli byste na sobě začít pracovat. I rychlost myšlení a práce pod stresem se dá velmi dobře a efektivně trénovat.
Řešení hlavolamů je psychicky náročná činnost, která stimuluje kognitivní procesy a podporuje kreativitu. Pokud jsou úkoly navíc časově omezené ještě se zátěž mozku zvyšuje.
Jaké kroky musí vaše mysl provést, abyste se dobrali řešení?
První krok při řešení našeho hlavolamu je vizuální vnímání a rozpoznání tvarů. Primární zraková kůra (V1) v týlním laloku zpracovává základní zrakové informace, zatímco ventrální a dorzální zrakový proud tyto informace dále analyzují – objekt identifikují a začlení do 3D prostoru.
Pozornost a pracovní paměť
Když zkoumáme dílky a kostky, musí se naše mysl selektivně věnovat detailům a uchovávat informace v tzv. pracovní paměti. Prefrontální kůra hraje v této fázi nejdůležitější roli. Pracovní paměť nám také umožňuje manipulovat s objekty porovnávat je v mysli.
Rozpoznávání vzorů a mentální rotace
Nejprve musíme identifikovat oba druhy objektů. Potom určujeme správnou orientaci dílů. K tomu, abychom mohli dílky „spasovat“ dohromady, je musíme otočit. V úlohách mentální rotace a prostorové manipulace hraje klíčovou roli temenní kůra mozková, zejména intraparietální sulcus. Dorsolaterální prefrontální kůra (DLPFC.) nám umožňuje vybrat vhodné dílky a přiřadit je správně k sobě.
Jak funguje na náš mozek pod časovým stresem?
Máme-li splnit úkol v časovém limitu, začnou se uvolňovat stresové hormony – kortizol a adrenalin. Stres má na náš nervový systém dvojí účinek. Na jedné straně zvyšuje pozornost a soustředění, takže úkol vyřešíme rychleji, na druhé straně může zhoršovat pracovní paměť a rozhodování, což může vést ke zbytečnám chybám.
Jak se poprat se časovým stresem a proč je pro nás užitečný?
Trénování intelektuálního výkonu pod časovým tlakem nám pomáhá v běžném životě mnohem lépe zvládat stresové situace. Zlepšuje naši schopnot přepínat mezi různými úkoly, strategiemi a dalšími mentálními procesy. Stáváme se odolnějšími vůči běžným zátěžovým situacím, které nám přináší každodenní život.
Řešení hlavolamů v časové tísni posiluje výkonné funkce, jako je rozhodování, plánování a paměť. Když je mozek opakovaně vystavován cvičným a neškodným stresovým situacím, vyvíjí si odolnost a dlouhodobě reaguje mnohem rychleji a efektivněji. Zvládneme-li dobře úkol tlakem, pěstujeme se sebedůvěru a máme ze sebe pak mnohem lepší pocit i v běžném životě.
Správné řešení najdete zde:
DALŠÍM ÚKOLEM VHODNÝM PRO TRÉNING MENTÁLNÍCH FUNKCÍ POD STRESEM JE NAPŘ. TOTO HLEDÁNÍ ROZDÍLŮ MEZI DVĚMA OBRÁZKY. MŮŽETE SE DO NĚJ SMĚLE PUSTIT.