Je všeobecně známou pravdou, že zdravé tělo bývá i plodné tělo. To ostatně potvrdila i několik let stará studie, která přinesla dosud nejpádnější důkaz, že cvičení dokáže s vašimi plavci zázraky.
Němečtí vědci vzali 280 sedavých mužů bez známých problémů s plodností, rozdělili je do čtyř skupin a po dobu 24 týdnů sledovali stav jejich spermií. Jedna skupina z testovaných mužů nadále necvičila vůbec, zatímco druhá absolvovala třikrát týdně středně intenzivní běh na běžeckém pásu v délce 30-45 minut. Třetí skupina pak běhala na běžeckém pásu 40-60 minut nepřetržitě vysokou intenzitou třikrát týdně. Zbývající muži absolvovali každý týden tři 10-15minutové lekce vysoce intenzivního intervalového tréninku (HIIT).
Z několika typů cvičení mělo jedno lepší výsledky
Na konci studie měly všechny tři cvičící skupiny výrazně zdravější spermie než jejich sedavé protějšky. Zlepšila se jejich pohyblivost, tvar a koncentrace a spermie měly méně poškozenou DNA oxidací. Dr. Peter Schlegel, viceprezident Americké společnosti reprodukční medicíny a vedoucí urolog Weill Cornell Medicine v New Yorku, vysvětlil, že „všechny tyto změny souvisejí s menším zánětem, který mohl být způsoben cvičením. Alternativně mohlo být jejich zdravější sperma nepřímo způsobeno úbytkem hmotnosti, protože všichni muži v průběhu šesti měsíců zhubli.“
Ze všech skupin cvičících mužů měli nejzdravější spermie běžci se střední intenzitou. Ti měli celkově lepší parametry spermatu než skupina s HIIT cvičením i než ti, kteří běhali dlouhé tratě v tempu s vysokou intenzitou. Podle Schlegela existuje několik možných vysvětlení: „Intenzivní cvičení může vytvářet vyšší tělesné teplo a varlata potřebují pro optimální funkci zůstat v teplotě nižší, než je teplota těla. Také mírné cvičení bylo spojeno s větším úbytkem hmotnosti a zlepšením tělesného tuku ve srovnání s intenzivnějším nebo epizodickým cvičením.“
Co dělat, když cvičíte moc?
Zjištění Schlegelova týmu naznačují, že pokud toužíte po otcovství a zanedbáváte pohyb, je načase donutit se vyrazit zase do posilovny.
A co když už cvičíte téměř každý den? Měli byste svůj program upravit tak, abyste podpořili své spermie? Schlegel si myslí, že ano. „Více než 1,5 hodiny intenzivní kardiovaskulární aktivity denně může snížit produkci spermií,“ říká. „Pokud tedy již cvičíte a nyní chcete optimalizovat svůj potenciál plodnosti, stojí za to pokusit se omezit cvičení na maximálně jednu hodinu denně.“
Pokud se vám to zdá málo, navrhuje Schlegel přesunout část cvičení do bazénu, kde tělesné teplo způsobené pohybem obvykle tolik nevadí. Další možností je trochu omezit kardio cvičení, ale zintenzivnit silový trénink.
Zdroj:
time.com, yospermtest.com, researchegate.net