Čtvrtek, 2 ledna, 2025

IQ test pro rychlé a bystré: Najdi 12 rozdílů. Do minuty to dá jen machr!

Mohlo by vás zajímat

Tentokrát jsme pro vás připravili klasické hledání rozdílů. Princip je všeobecně známý. Před sebou vidíte na první pohled dva stejné obrázky. Na pohled druhý se ale liší ve dvanácti detailech. Vaším úkolem je najít všechny do minuty. Termín je to šibeniční, máte minutu. Dvanáct rozdílů není málo. Některé jsou poschovávané skutečně rafinovaně.

- Reklama -

Co se děje v mozku během luštění kvízu?

Prvním krokem je vnímání obrazu. Jakmile se na obrázky podíváme, světlo pronikne do našich očí a stimuluje fotoreceptory na sítnici. Fotoreceptory přeměňují světelné signály na elektrické impulsy, které posílá do mozku optický nerv.

Pak se proces přesouvá dále. První zastávkou je primární zraková kůra v zadní části mozku. Ta zpracovává elektrické signály a dává jim smysl. Mozek rozezná tvar, barvu a strukturu obrazu.

Teď už víme, co na obrázcích vidíme, ale stále ještě musíme splnit hlavní úkol – najít rozdíly. Tady přichází na řadu frontální kůra, která nám umožní soustředit se na úkol a koordinovat naše myšlenky. Frontální kůra spolupracuje s parietální kůrou, která zpracovává prostorové informace a umožňuje nám porovnat dva obrázky na základě jejich geometrických charakteristik.

V této fázi se dostáváme ke klíčové funkci: paměti. Porovnávané obrázky je nutné udržet v mysli. Hippokampus, zodpovědný za ukládání krátkodobých vzpomínek, se právě teď zapojuje do procesu a vytváří paralelně mentální mapu obou obrázků.

V okamžiku, kdy najdeme rozdíl, se do procesu zapojuje limbická soustava, konkrétně amygdala, zodpovědná za emoce. Uvolní se dopamin, který nám dává pocit radosti a je jakousi odměnou za splnění úkolu.

Podařilo se vám rozdíly najít? Pro ověření zde najdete správné řešení.

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE PROCVIČIT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S HLEDNÁNÍM POLÍ V MEDOVÉ PLÁSTVI.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.

Co ukázalo 15 minut hraní nového Indiana Jonese: Důraz na příběh, skvělá grafika. Hráči budou muset zapojit mozek

Jen máloco dokáže probudit staré vzpomínky tak jako návrat oblíbeného hrdiny, který po léta inspiroval filmové i herní nadšence. To a mnohem víc dokázala nová ukázka hry Indiana Jones and The Great Circle, na níž pracují Bethesda Softworks spolu se studiem MachineGames.
- Reklama -