Pondělí, 15 dubna, 2024

Těžká IQ výzva pro chytré a pohotové: Jak rychle spojíš správné dílky? Tento test není pro děti!

Mohlo by vás zajímat

Nenechte se zmást dětským obrázkem. Stojí před vámi mimořádně zapeklitý úkol. Máte 6 druhů políček, každé s jiným obrázkem. Vaším úkolem je pospojovat pole do množin po šesti tak, aby se navzájem dotýkaly alespoň jednou stranou a aby žádná množina neobsahovala stejná pole. Připadá vám to snadné? Není! Nemáte tužku, abyste si mohli množiny nakreslit. Jestli to dáte do půl minuty, jste geniální!

- Reklama -

Co se vám odehraje v hlavě pří plnění úkolu?

Jakmile se pustíte do luštění našeho rébusu, mozek sepne několik kognitivních procesů, které musí pracovat v harmonii a naprosté shodě. Chceme po vás, abyste spojili šest různých znaků do jedné sady, což vyžaduje aktivaci oblastí mozku odpovědných za vizuální zpracování, rozpoznávání vzorů, pozornost, pracovní paměť a řešení problémů.

Když si prohlédnete obrázek, sepne se centrum vizuálního zpracování, nacházející se v týlním laloku, a začne interpretovat očními receptory přijaté informace. Identifikujeme jednotlivé znaky, rozpoznáme rozdíly a začneme zpracovávat první kroky operace. Centra v spánkovém a temenním laloku zprostředkovávají vztahy mezi znaky a rozeznávají základní vzory nebo pravidla, kterými se úloha může řídit.

Další důležitý úkol dostává  prefrontální a parietální kůra. Hraje klíčovou roli při udržení koncentrace a při odfiltrování nepodstatných informací. Tato síť nám umožňuje soustředit se na daný úkol a efektivně alokovat kognitivní zdroje na různé aspekty hádanky.

Dalším zásadním kognitivním procesem, který při řešení tohoto úkolu potřebujete, je pracovní paměť. Řídí ji především prefrontální kůra. Umožňuje nám dočasně uchovávat informace a manipulovat s nimi. Pomocí pracovní paměti můžeme v duchu testovat různé konfigurace znaků, aniž bychom ztratil přehled o dříve vyzkoušených kombinacích.

Kromě toho se prefrontální kůra podílí na plánování a řešení problémů, což mám umožňuje vymýšlet strategie, vyhodnocovat možná řešení a rozhodovat se na základě dostupných informací. V tomto konkrétním rébusu musíme systematicky zkoumat kombinace znaků, zkoušet nové možnosti a vracet se do výchozích bodů uvažování.

Během celého procesu náš mozek koordinuje všechny kognitivní procesy. Identifikuje vztahy mezi znaky, udržuje pozornost, plánuje a přizpůsobuje svůj přístup, až dospěje ke správnému řešení. Integrace vizuálního zpracování, rozpoznávání vzorů, pozornosti, pracovní paměti a řešení problémů ukazuje pozoruhodnou schopnost mozku řešit složité úkoly a zdůrazňuje složitou souhru mezi různými oblastmi šedé kůry mozkové.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

JESTLI NEMÁTE DOST A CHCETE POTRÁPIT MOZEK DALŠÍM ÚKOLEM, PUSŤTE SE TŘEBA DO TOHOTO S ČÍSELNÝM LABYRINTEM.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -