Úterý, 23 července, 2024

Extra těžká IQ test pro bystré hlavy: Pospojujte čísla od 1 do 100 a najděte cestu labyrintem. Do minuty to dá málokdo!

Mohlo by vás zajímat

Tentokrát jsme pro vás připravili atypický labyrint. K tomu, abyste jím prošli, musíte pospojovat čísla 1 až 100. S rébusem se zcela jistě poperete a na správné řešení najdete. Otázka je, za jak dlouho. Máte na to minutu. Pokud to zvládnete, můžete si gratulovat, jste vážně dobří!

- Reklama -

Co se děje v mozku, když řešíte tento rébus?

Hledání cesty labyrintem je komplexní úkol, při kterém se zapojuje řada různých oblastí mozku. Je potřeba aktivovat prostorové myšlení, orientaci, paměťové funkce a rozhodování.

Když se člověk dostane do labyrintu, zraková kůra mozku začne zpracovávat vizuální informace o okolním prostředí, ty se přenesou do v prostorové kůry, která umožňuje orientaci v prostoru a vnímání vztahů mezi různými objekty. Zde se také vytváří mentální mapy, ty si následně převezme paměťové centrum, uloží je a později zase „uvolníí“ až je bude potřebovat.

Labyrint je založený na faktu, že se musíme neustále rozhodovat. Vybereme tuto cestu, nebo jinou? Kterým směrem se vydáme? Trénujeme kognitivní funkce mozku, jako je plánování, logiku a řešení problémů.

Při průchodu labyrintem aktivujeme tzv. hipokampus, což je oblast mozku, která zodpovídá za ukládání a vyhledávání paměťových stop. Hipokampus je klíčový při tvorbě mentálních map a navigaci v prostoru.

Co se děje v mozku, když hledáme po sobě jdoucí čísla

Když máme za úkol, jako v případě našeho kvízu, pospojovat řadu po sobě jdoucích čísel, potřebujeme především pozornost a paměť. V mozku se aktivuje zraková kůra, pozornostní sítě a pracovní paměť.

Hledáme-li po sobě jdoucí čísla, první krok se odehrává ve zrakové kůře. Receptory v očích předají informace dál ke zpracování. Ty se následně přenesou do pozornostních sítí mozku, které se dosavadní výsledky vyselektují, vyberou důležité informace – správné číselné řady – a potlačí nepodstatné informace – nesprávné číselné řady.

Klíčovou oblastí mozku při plnění našeho úkolu je pracovní paměť. Uchovává na krátkou dobu informace a manipuluje s nimi. Při hledání po sobě jdoucích čísel musíme uchovat v paměti aktuální číslo a porovnat ho s dalšími čísly v řadě.

Další oblasti mozku, které potřebujete při řešení takto zdánlivě jednoduchého úkolu, jsou prefrontální kůra, centrum pozornosti a plánování, a parietální kortex, který zajistí prostorovou orientaci a zpracovává číselné informace.

POKUD CHCETE POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM ZÁBAVNÝM KVÍZEM, ZKUSTE TŘEBA TENTO S NEŠIKOVNÝM PIRÁTEM A JEHO ROZTRHANOU MAPOU K POKLADU. NAJDETE HO ZDE:

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -