Čtvrtek, 13 června, 2024

Extra těžká IQ test pro bystré hlavy: Pospojujte čísla od 1 do 100 a najděte cestu labyrintem. Do minuty to dá málokdo!

Mohlo by vás zajímat

Tentokrát jsme pro vás připravili atypický labyrint. K tomu, abyste jím prošli, musíte pospojovat čísla 1 až 100. S rébusem se zcela jistě poperete a na správné řešení najdete. Otázka je, za jak dlouho. Máte na to minutu. Pokud to zvládnete, můžete si gratulovat, jste vážně dobří!

- Reklama -

Co se děje v mozku, když řešíte tento rébus?

Hledání cesty labyrintem je komplexní úkol, při kterém se zapojuje řada různých oblastí mozku. Je potřeba aktivovat prostorové myšlení, orientaci, paměťové funkce a rozhodování.

Když se člověk dostane do labyrintu, zraková kůra mozku začne zpracovávat vizuální informace o okolním prostředí, ty se přenesou do v prostorové kůry, která umožňuje orientaci v prostoru a vnímání vztahů mezi různými objekty. Zde se také vytváří mentální mapy, ty si následně převezme paměťové centrum, uloží je a později zase „uvolníí“ až je bude potřebovat.

Labyrint je založený na faktu, že se musíme neustále rozhodovat. Vybereme tuto cestu, nebo jinou? Kterým směrem se vydáme? Trénujeme kognitivní funkce mozku, jako je plánování, logiku a řešení problémů.

Při průchodu labyrintem aktivujeme tzv. hipokampus, což je oblast mozku, která zodpovídá za ukládání a vyhledávání paměťových stop. Hipokampus je klíčový při tvorbě mentálních map a navigaci v prostoru.

Co se děje v mozku, když hledáme po sobě jdoucí čísla

Když máme za úkol, jako v případě našeho kvízu, pospojovat řadu po sobě jdoucích čísel, potřebujeme především pozornost a paměť. V mozku se aktivuje zraková kůra, pozornostní sítě a pracovní paměť.

Hledáme-li po sobě jdoucí čísla, první krok se odehrává ve zrakové kůře. Receptory v očích předají informace dál ke zpracování. Ty se následně přenesou do pozornostních sítí mozku, které se dosavadní výsledky vyselektují, vyberou důležité informace – správné číselné řady – a potlačí nepodstatné informace – nesprávné číselné řady.

Klíčovou oblastí mozku při plnění našeho úkolu je pracovní paměť. Uchovává na krátkou dobu informace a manipuluje s nimi. Při hledání po sobě jdoucích čísel musíme uchovat v paměti aktuální číslo a porovnat ho s dalšími čísly v řadě.

Další oblasti mozku, které potřebujete při řešení takto zdánlivě jednoduchého úkolu, jsou prefrontální kůra, centrum pozornosti a plánování, a parietální kortex, který zajistí prostorovou orientaci a zpracovává číselné informace.

POKUD CHCETE POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM ZÁBAVNÝM KVÍZEM, ZKUSTE TŘEBA TENTO S NEŠIKOVNÝM PIRÁTEM A JEHO ROZTRHANOU MAPOU K POKLADU. NAJDETE HO ZDE:

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -