Připravili jsme pro vás obtížný úkol, který prověří především vaši prostorovou orientaci a logické uvažování. Není jednoduchý, navíc máte časový limit. Minuta je poměrně krátká doba a lidé, kteří mají problém s logikou a orientací v prostoru, by mohli mít s řešením problém.
Pokud rébus nezvládnete v časovém limitu, nevadí, klidně si dobu prodlužte. Možná se vám bude hodit tužka a papír, není žádná ostuda je použít. Jde přeci především o hru a hlavním účelem je se pobavit!
Na obrázku před sebou vidíte devět kostek s různými znaky po stranách. Osm kostech je shodných, jsou pouze jinak otočené – a jedna jiná.
Úkol má dvě části. V prvním kroku musíte najít odlišnou kostku – měli byste se vejít cca do čtyřiceti vteřin. Ve zbývajícím čase je potřeba doplnit do prázdných ploch šablony symboly ze SPRÁVNÉ kostky.
Pokud byste tápali a nevěděli si s něčím rady, správné řešení najdete na konci článku. Připravte si hodinky, začínáme!
Když se člověk pustí do řešení této úlohy, mozek se zapojí do mnoha komplexních procesů. Prostorová orientace a logické uvažování jsou klíčovými dovednostmi.
K tomu, abychom rébus vyřešili, se pořebujeme soustředit. Aktivuje se frontální lalok a poté parietální lalok, který je klíčový pro zpracování prostorových informací.
Prostorová orientace zahrnuje schopnost vnímat a uchopit vztahy mezi objekty v prostoru. Je úzce spojena s prací hipokampu, části mozku zodpovědné za paměť a prostorové učení. Musíme se soustředit na rotaci a manipulaci s kostkami v mysli, což vyžaduje opět součinnost pravého parietálního laloku.
Logické uvažování je další klíčovou dovedností potřebnou pro úspěšné řešení úlohy. Zahrnuje deduktivní a induktivní myšlení umožňující člověku vyvodit závěry na základě dostupných informací.
Logické uvažování je základem pro operace s abstraktními koncepty. Tato činnost je z velké části závislá na práci s oblastí frontálního laloku, která se zabývají logikou a abstraktním myšlením.
Vzhledem k časovému omezení úlohy je rovněž důležité, aby člověk byl schopen účinně pracovat pod časovým stresem. Tato dovednost je spojena s činností předního cingulárního kortexu, který reguluje emoce.
Důležitá také práce s krátkodobou pamětí – prostředkem pro dočasné udržení informací v mysli. Krátkodobá, nebo také pracovní, paměť je zprostředkována činností dorzálního frontálního kortexu.
Když řešíte úlohu, nutíte mozek, aby vyvíjel aktivitu, která zahrnuje prostorové vnímání, logické uvažování, řízení pozornosti a paměti. Komplexní zátěž stimuluje mozkové funkce a zlepšuje fungování mozku. Takže ať už se vám úlohu podaří vyřešit v časovém limitu, nebo si na ní dáte trochu více času, jedno je jisté – vaše mozkové schopnosti se při řešení takových úloh postupně rozvíjejí a zlepšují.
Správné řešení najdeš zde:
CHCETE-LI SE POBAVIT PŘI DALŠÍM ZÁBAVNÉM KVÍZU, DOPOUČUJEME TOTO ZÁBAVNÉ PIRÁTSKÉ BLUDIŠTĚ.