Roztržitý pirát ztratil klíč od truhly s pokladem. Provedete ho bludištěm a pomůžete mu klíč získat zpět? Možná se vám jeví úkol jednoduchý a mate vás elementární dětská kresba. Nenechte se mýlit, je to obtížné, protože vás tlačí čas!
Při řešení tohoto úkolu vstupují do hry různé kognitivní procesy. Člověk neprochází labyrintem fyzicky, ale mentálně si představuje možné cesty. Vše se odehrává pouze ve vaší mysli a o to je úkol těžší.
Klíčové procesy, co se v mozku během vašeho luštitelského snažení odehrají
Vizuální zpracování: Prvně si obrázek prohlédneme. Receptory v očích načtou obraz a předá informaci do týlního laloku. Zde probíhá prvotní interpretace. Navnímáme strukturu labyrintu, musíme určit počáteční a koncový bod a odhalit různé cesty.
Prostorové uvažování: Navigace v labyrintu „na papíře“ vyžaduje schopnost mentální manipulace a pochopení prostorových vztahů mezi různými prvky hlavolamu. Při prostorovém uvažování a vizualizaci hraje klíčovou roli temenní lalok, zejména pravá hemisféra, která nám pomáhá mentálně se „pohybovat“ labyrintem a sledovat svou pozici v něm.
Pracovní paměť: Pracovní paměť je nezbytná pro dočasné uchovávání informací. Pomáhá nám zapamatovat si cesty, které jsme již vyzkoušeli, a umožňuje vracet se zpět a zkoumat alternativní cesty. Prefrontální kůra v čelním laloku je hlavním centrem pracovní paměti.
Plánování a řešení problémů: Při řešení pirátského labyrintu musíme „tahy“ plánovat dopředu a plány podle potřeby upravovat. To je práce prefrontální kůry. Umožňuje nám vymýšlet strategie, vyhodnocovat další cesty.
Pozornost a soustředění: Úspěšná orientace v labyrintu vyžaduje trvalou pozornost a koncentraci. Mozková síť pozornosti v prefrontální a temenní kůře zajišťuje soustředění na daný úkol a odfiltrování irelevantních informací.
Správné řešení najdete zde:
JESTLI MÁTE CHUŤ PUSTIT SE DO DALŠÍHO ÚKOLU, TENTO LABYRINT S ČÍSLY JE JEŠTĚ O NĚCO NÁROČNĚJŠÍ.