Středa, 8 ledna, 2025

Blesková IQ výzva pro rychlé mozky: 8 rozdílů najdou do dvaceti vteřin jen nejchytřejší!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás test inteligence a rychlosti. Hledání rozdílů je hra, jejíž princip netřeba dlouze vysvětlovat. Bavili se jí už lidé před dvěma tisíci lety ve staré Číně.

- Reklama -

Před sebou máte dva na první pohled zdánlivě stejné obrázky, na pohled druhý je mezi nimi osm rozdílů. Vaším úkolem je vyhledat všechny do dvaceti vteřin.

Tato hra prověří především tu část Vaší inteligence, která se vztahuje k vaší pohotovosti, postřehu a rychlosti myšlení.

Rychlost uvažování a inteligence jsou úzce propojeny, avšak tato souvislost není jednoznačná a je nutné ji rozdělit na několik aspektů.

Základním prvkem ovlivňujícím rychlost uvažování a reakcí, je integrita neuronálních spojů. Neurony tvoří sítě propojujíci různé oblasti mozku a umožňující přenos informací a řízení kognitivních funkcí. Rychlost, s jakou se informace přenáší v neuronální síti, závisí na mnoha faktorech, jako je hustota a kvalita synaptických spojení, myelinizace axonů a účinnost neurochemických přenašečů. Všechny tyto faktory přispívají k celkové rychlosti uvažování a reakcí.

Inteligence je pak komplexní konstrukt, který zahrnuje mnoho různých aspektů kognitivních schopností, jako je analytické a logické myšlení, kreativita, emocionální inteligence a schopnost řešit nové a náročné úkoly. Rychlost uvažování je jedním z klíčových aspektů inteligence umožňující jedinci rychle zpracovávat informace, tvořit hypotézy a rozhodovat se. Vědecké studie ukazují, že jedinci s vyšší inteligencí mají tendenci mít rychlejší uvažování a reakce, což jim umožňuje

Rychlost uvažování a reakcí je zajišťována především frontálním a parietálním lalokem, které se podílejí na exekutivních funkcích a zpracování informací. Frontální lalok je zodpovědný za plánování, rozhodování, úsudek a kontrolu impulsů a parietální lalok za zpracování prostorových a časových informací, což je důležité pro rychlé rozpoznávání vzorců a řešení problémů.

Tyto oblasti mozku spolupracují dalšími strukturami, jako jsou hipokampus – orgán paměti, a thalamus – přepážka pro senzorické informace. Klíčové jsou i neuromodulátory – dopamin, noradrenalin a acetylcholin, které ovlivňují rychlost a efektivnost přenosu informací mezi neurony a modulují různé aspekty kognitivních funkcí.

Rychlost mozkových reakcí ovlivňuje nejvíce genetika. Synaptické proteiny, iontové kanály a enzymy zapojené do metabolismu neurotransmiterů jsou záležitostí, kterou dědíme po předcích. Mají vliv na rychlost a efektivnost neuronálních spojení a ovlivňují rychlost uvažování a inteligenci.

Povedlo se vám úkol vyřešit do dvaceti vteřin a žádný rozdíl vám neunikl? Pokud ano, můžete na sebe být pyšní. Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE PROCVIČIT MOZEK A POBAVIT SE DO DALŠÍHO ÚKOLU DOPORUČUJEME TENTO S PŘESOUVÁNÍM SIREK. JE SICE ZALOŽEN NA JINÉM PRINCIPU, ALE JISTĚ HO HRAVĚ ZVLÁDNETE TAKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -