Sobota, 25 května, 2024

Logická IQ hra pro bystré mozky: Přesuň dvě sirky a vytvoř 7 trojúhelníků. Dáš to do minuty?

Mohlo by vás zajímat

Máme pro vás zapeklitý úkol. Před sebou máte před sebou obrazec poskládaný z osmi zápalek. Vaším úkolem je přesunout dvě zápalky tak, abyste vytvořili sedm trojúhelníků.

- Reklama -

Váš časový limit je 60 vteřin. Pokud to nestihnete, nezoufejte. Možná se některým bude zdát, že úkol řešení nemá, ale nenechte se odradit. Má! Najdete ho na konci článku.

Tento úkol dá řádně zabrat vašim mozkovým závitům. K tomu, abyste přesunuli pouze dvě sirky a našli správné řešení, budete muset zapojit a koordinovat mnoho částí mozku.

V první fázi se náš mozek zaměřuje na vnímání a analýzu vizuálních informací zadaného problému. Primární vizuální kortex zpracovává základní charakteristiky obrazce, jako jsou barvy, tvary a linie. Následně sekundární a terciární vizuální oblasti zpracují zadání na vyšších úrovních, jako je rozpoznání a interpretace vzorů a prostorových vztahů mezi jednotlivými prvky úlohy.

Důležitá je rovněž pozornost, která nám umožňuje soustředit se na relevantní informace a ignorovat nepodstatné podněty. Frontální a parietální laloky hrají klíčovou roli v regulaci pozornosti, zejména v oblastech jako dorsolaterální prefrontální kortex a intraparietální sulcus.

Jednou z nejdůležitějších kognitivních funkcí při řešení našeho kvízu je pracovní paměť. Uchovává a manipuluje s informacemi v krátkodobém časovém horizontu. Prefrontální kortex a mediální temporální lalok, zejména hippocampus, hrají důležitou roli v procesech pracovní paměti.

Jakmile pochopíme princip a informace uložíme v pracovní paměti, začínáme řešit samotný problém. Aktivujeme části prefrontálního kortexu, parietálního kortexu a bazálních ganglií. Mozek hledá strategie a řešení na základě dřívějších zkušeností a znalostí, které máme uloženy v naší dlouhodobé paměti.

Dorzolaterální prefrontální kortex a anteriorní cingulární kortex se podílejí na hodnocení a výběru nejvhodnější strategie. Rozhodování zahrnuje také integraci emocí, které mohou ovlivnit naše preference a motivaci při řešení úkolu.

Pokud se nám podaří najít správné řešení, mozek aktivuje sítě spojené s uspokojením a odměnou. Pozitivní zpětná vazba je důležitá pro učení a adaptaci na budoucí podobné úkoly. Struktury, které hrají roli v procesu odměny, zahrnují ventromediální prefrontální kortex, orbitofrontální kortex, amygdalu a nucleus accumbens, který je klíčovou součástí dopaminergního systému.

Při řešení kvízu je důležitá tzv. metakognice – schopnost uvědomovat si, monitorovat a hodnotit své myšlenkové procesy. Metakognice nám umožňuje reflektovat a identifikovat chyby. Bez této funkce bychom nebyli schopni dosáhnout žádného řešení.

Tak jak jste zvládli úkol? Bylo to příliš složité, nebo jste to měli hned?

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE POCVIČIT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, MŮŽETE ZKUSTI TŘEBA TENTO S EGYPTSKÝM LABYRINTEM.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -