Podle studie provedené na Washingtonské státní univerzitě může přidání vody do whisky zlepšit její chuť. Platí to ale jen do určité míry.
Výzkumníci z Washingtonské univerzity ve své studii analyzovali chemické složení 25 různých druhů whisky, včetně bourbonů, žitné, irských whisky a jednosladových a míchaných skotských whisky, aby zjistili, jak reagují na přidání vody. Rovněž nechali whisky posoudit senzorickou komisí, aby zhodnotili vliv ředění vodou na jejich vůni a chuť.
Zjištění ukázala, že malé množství vody může změnit vůni whisky, ale jakmile dolévaná voda dosáhne 20% obsahu whisky, vůně se začne stávat nerozlišitelnou. Protože chuť úzce souvisí s vůní, pravděpodobně větší ředění vodou ovlivňuje i chuťový profil ředěné whisky. Členové komise zjistili, že po překročení poměru 60/40 whisky a vody začaly všechny whisky vonět stejně, což není ideální pro vychutnání odlišných vlastností jednotlivých whisky.
Když členové senzorické komise hodnotili whisky, která nebyla ředěná vodou, dokázali mezi jednotlivými druhy snadno rozlišovat. Při poměru 80/20 ještě dokázali identifikovat rozdíly v rámci jednotlivých skupin, ale s přidáním většího množství vody se rozdíly stíraly.
Velké kostky ledu zachovají déle chuť whisky
Chemická analýza podpořila senzorická pozorování a ukázala, jak přídavek vody ovlivnil těkavé látky v prostoru nad kapalinou. Voda ovlivnila hydrofobní a hydrofilní sloučeniny odlišně, čímž se změnil aromatický profil whisky. Například zředění skotské whisky způsobilo, že se kouřové aroma rozptýlilo a nahradily ho ovocnější tóny, zatímco u amerických bourbonů se vůně vanilky a dubu změnila na vůni obilovin použitých při výrobě.
Zjištění vědců poskytují výrobcům whisky cenné poznatky, které jim pomáhají pochopit, jak zákazníci vnímají jejich výrobky, když se do nich přidá voda nebo když se whisky pije „s ledem“. Studie podporuje oblibu velkých hranatých kostek ledu, protože umožňují vychutnat si whisky dříve, než dosáhne bodu přílišného zředění.
Výzkumníci pokračují ve zkoumání sloučenin, které jsou zodpovědné za kouřové aroma skotské whisky. Tuto probíhající práci spolu s aktuální studií plánují představit na celosvětové konferenci o destilátech ve skotském Edinburghu.
Zdroj:
vinepair.com, robbreport.com, fatherly.com