Středa, 8 ledna, 2025

IQ hra pro bystré a rychlé: Prtovedeš kočku 3D labyrintem? Do minuty to dá málokdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro poměrně těžký kvíz, který prověří především vaši prostorovou orientaci, rychlost a krátkodobou (pracovní) paměť. Nenechte se zmýlit dětským dětskou grafikou a obrázkem kočky. Vyřešit úkol do minuty bude mít problém i leckterý dospělý chytrý člověk!

- Reklama -

Na obrázku vidíte trojrozměrný labyrint. V jednom rohu se schovala myška. Vaším úkolem je provést kočku co nejrychleji křivolakými cestičkami, aby mohla myš chytit. Pouze jedno řešení je správné. Pokud si nebudete jistí, najdete ho na konci článku.

Najdete-li cestu do minuty, jste skvělí a můžete si gratulovat. Pokud ne, nevadí. Klidně si dopřejte více času. Jde přeci jen o hru a vaším cílem je, abyste se především pobavili.Co se děje v naší mysli během řešení tohoto kvízu?

Nejprve bludiště navnímáme zrakem. Mozek následně informace zpracovává a identifikuje prvky v bludišti. Tento proces se odehrává v oblasti mozku nazývané vizuální kůra.

Další úrovní je vnímání prostoru a vytváření mentální mapy. V této fázi se zapojuje hipokampus nacházející se v přední části spánkového laloku. Hipokampus je zodpovědný za paměťové procesy a pro tvorbu mentálních map. Vytvořením mentální mapy si uchováváme informace o prvcích a vztazích v bludišti. Bez mentální mapy bychom se nebyli schopni orientovat v jakémkoli prostoru. Lidé s oslabeným prostorovým vnímáním mají v běžném životě často problémy s řízením, navigací a hledáním cest v jakémkoli prostředí.

Poslední, ale neméně důležitou úrovní, je práce s emocemi. Když řešíme úkol pod časovým tlakem, vylučujeme adrenalin. Hormon, který přináší pocit vzrušení a pomáhá zvýšit pozornost. Na druhou stranu může také způsobovat stres a napětí. V této fázi se zapojují čelní laloky zodpovědné za kontrolu emocí. Umožňují nám pracovat s emocemi a udržet se v klidu, abychom dokázali úkol úspěšně vyřešit.

Celkově je řešení tohoto zdánlivě jednoduchého úkolu velmi složitý mentální proces, který vyžaduje koordinaci a spolupráci různých oblastí mozku. Proces zapíná vizuální a prostorové vnímání, kognitivní funkce a emoční regulaci.

Pravidelným tréningem mozku, například řešením podobných kvízů, postupně zlepšujete své mentální schopnosti. Mozek se přizpůsobuje v průběhu života aktivitám, ke kterým ho nutíte. Pravidelný trénink mozku může vést k vylepšení jeho funkce a zlepšení kognitivních schopností. Není pravda, že i IQ je geneticky daná záležitost a nedá se s ním nic dělat.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE POTRÁPIT VAŠE MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM ÚKOLEM A ZNOVU POTRÁPIT A POTRÉNOVAT VAŠE KOGNITIVNÍ FUNKCE, DOPORUČUJEME TENTO KVÍZ S KOSTKAMI DOMINA. JE PODOBNĚ SLOŽITÝ, JEN ZALOŽENÝ NA JINÉM PRINCIPU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -