Připravili jsme pro vás rychlou výzvu, která prověří vaši pohotovost rychlost mozkových reakcí. Pokud úkol vyřešíte do dvaceti vteřin, jste skvělí. Vaše mentální funkce pracují na plný výkon a můžete si gratulovat. Pokud byste přeci jen tápali, dopřejte si více času. Správné řešení najdete na konci článku.
Lidský mozek je neuvěřitelně složitý a fascinující orgán. K tomu, abyste vyřešili zdánlivě banální úlohu, musíte zapnout mnoho složitých funkcí a zkoordinovat řadu procesů. Co všechno se odehraje ve vaší hlavě, abyste dokázali najít dvě identické kostky za pouhých dvacet vteřin?
Začněme předním čelním lalokem, konkrétně oblastí nazývanou dorsolaterální prefrontální kortex, klíčovou pro tzv. pracovní paměť a kontrolu pozornosti. Tyto dvě funkce jsou pro vyřešení naší úlohy zcela nezbytné. Pracovní paměť nám umožňuje držet informace v mysli a manipulovat s nimi, zatímco kontrola pozornosti zajišťuje koncentraci na relevantní fakta a eliminuje nedůležité a rušivé prvky.
Parietální lalok zpracovává informace o prostoru a číslech, což je klíčové pro řešení mnoha logických úloh. Hraje zásadní roli v procesu rozhodování – to nám umožní výběr správného řešení.
A konečně, mozek využívá oblasti spojené s emocemi a odměnou, jako je amygdala a ventromediální prefrontální kortex. Když úkol zdárně zvládneme, amygdala začne produkovat tzv. hormony štěstí. Ty nám přinesou pocit zadostiučinění a radosti.
Kdo má předpoklady vyřešit úkol rychle?
Rychlost myšlení ovlivňuje několik faktorů: genetika, vzdělání, zkušenosti s řešením podobných typů úloh. Nejmocnější z těchto faktorů jsou samozřejmě vaše genetické předpoklady. Fungování mozku jste zdědili po předcích. Genetické faktory ovlivňují schopnost pracovat s informacemi, paměť, rychlost zpracování vjemů nebo schopnost koncentrace.
Vzdělání a zkušenosti jsou také velmi důležité. Lidé, kteří mají „cvičený mozek“, řeší úlohy rychleji. Mají více znalostí, jsou zvyklí uvažovat abstraktně a k intelektuálním výzvám se staví s větší sebejistotou.
Rychlost a výkonnost mozku ovlivňuje v neposlední řadě i aktuální stav vašeho organismu – úroveň stresu, únava nebo zdravotní problémy mohou ovlivnit myšlení zásadním způsobem. Stres a únava snižují naši schopnost soustředit se a zpracovávat informace, zatímco zdravotní problémy, jako jsou neurologické poruchy nebo poruchy spánku, mohou také negativně ovlivnit funkci mozku.
Tak co? Jak rychle jste si s úkolem poradili? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:
JESLTI SE CHCETE POVBAVIT PŘI ŘEŠENÍ DALŠÍHO ÚKOLU, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO. PODAŘÍ SE VÁM DO DVACETI VTEŘIN NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY?