Připlavili jsme pro vás rébus, který prověří především vaši logiku a tzv. krátkodobou (pracovní) paměť. Na rozdíl od dlouhodobé paměti se jedná o „dočasné úložiště informací“. Když máte dobrou dlouhodobou paměť, neznamená to, že máte dobrou i paměť pracovní, a naopak. Jedná se o dvě odlišné věci.
Krátkodobou paměť využíváte pouze po velmi omezenou dobu, v našem případě po čas řešení kvizu. V momentě, kdy jste s úkolem hotovi, z vaší mysli informace vymizí a do dlouhodobé paměti se přenese to, že jste tento úkol řešili, ev. jaký postup jste použili. Konkrétní dílky, které jste museli k složení mozaiky poskládat, se do dlouhodobé paměti nepřenesou. Jedná se vlastně o takovou „psychohygienu“, abyste si mozek „nezaneřádili“ nepodstatnými informacemi.
Náš úkol je jednoduchý. Na obrázku vidíte mozaiku, ze které vypadly dílky. Vaším úkolem je dílky poskládat zpět. Dopředu nevíte, jak obrazec vypadá, o to je úkol náročnější. Napovíme jen, že je symetrický. Protože je dílků poměrně hodně a vy je budete muset udržet v paměti, jedná se o úkol docela náročný. Když si s ním neporadíte od dvaceti vteřin, nezoufejte a klidně si dobu protáhněte. Jedná se přeci jen o hru a hlavním úkolem je se příjemně pobavit.
Operace, které mysl musí provést k vyřešení úkolu, spočívají v manipulaci s vizuálními informacemi, udržování těchto informací v paměti a porovnávání jednotlivých dílků obrazce. Nejdůležitější je krátkodobá paměť. Centrum krátkodobé paměti se nachází v přední oblasti mozku, nazývané dorsolaterální prefrontální kortex.
Zapojuje se také vizuální kůra, která zpracovává vizuální informace a pomáhá při udržování obrazců v paměti. Další důležitou oblastí je parietální kortex zodpovědný za prostorové vnímání a manipulaci s vizuálními informacemi.
Krátkodobý typ paměti je důležitý při různých kognitivních úkolech, jako je řešení matematických problémů, logických hádanek nebo práce s komplexními informacemi. Lidé s vyšším IQ často vykazují větší kapacitu a efektivitu své krátkodobé paměti. Při provádění těchto operací se v mozku vytváří dočasné propojení mezi různými oblastmi. Komunikace mezi předními a zadními částmi mozku je zásadní pro koordinaci těchto operací.
Správné řešení najdete zde:
POKUD JEŠTĚ NEMÁTE DOST A CHCETE VAŠI MYSL ZAMĚSTNAT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENO S ROZBITÝM CIFERNÍKEM HODINEK. JE ZALOŽENÝ NA PODOBNÉM PRINCIPU.