Připravili jsme pro vás náročný kvíz, který zvládnou do třiceti vteřin skutečně jen ti nejšikovnější. Budete potřebovat logickou inteligenci, postřeh a rychlý úsudek.
Na obrázku vidíte rovnice seskládané ze zelených trojúhelníčků. Mají v rozích rozdílný počet teček. Vaším úkolem je tečky spočítat – sečíst nebo odečíst – a podle toho doplnit správné trojúhelníčky z levého sloupce do prázdných polí.
Úkol je obtížný ve dvou věcech. Jednak musíte dopočítat rovnice – k tomu potřebujete logiku a matematickou inteligenci, a jednak potřebujete správné trojúhelníčky podržet v mysli, dokud řešení neodvedete do zdárného konce. K tomu potřebujete dobrou tzv. krátkodobou (pracovní) paměť.
Při zpracování rovnic je třeba využít logického uvažování a matematické inteligence. Logické myšlení se odehrává v prefrontálním kortexu, který se podílí na formulaci strategií a hledání efektivních řešení. Kognitivní funkce spojené s logickým uvažováním, jako je dedukce, indukce a abstrakce, jsou klíčové při řešení matematických problémů.
Dalším klíčovým prvkem je pracovní paměť. Umožňuje udržování a manipulaci s informacemi v krátkodobém časovém úseku. Pracovní paměť má omezenou kapacitu. Průměrný člověk v ní udrží pět až sedm věcí zaráz. Jakmile úlohu dořešíte, dílčí věci zapomenete. Pracovní paměť je úzce propojena s dlouhodobou pamětí, která slouží k uchovávání a archivaci informací dlouhodobě. Do dlouhodobé paměti se uloží pouze, že jste úkol řešili a postup, který jste použili. Vše je realizováno pomocí sítě neuronálních obvodů spojených s prefrontálním kortexem.
Mezi logickým uvažováním a pracovní pamětí je jednoznačný vztah. Pracovní paměť poskytuje kapacitu a prostředky pro manipulaci s informacemi, které jsou nezbytné pro logické myšlení. Procesy pracovní paměti umožňují udržovat a aktualizovat relevantní informace v mysli, což umožňuje aplikaci logických pravidel a strategi
e při řešení úlohy. Pracovní paměť tak slouží jako operační systém, který umožňuje koordinaci a integraci logických operací v mysli.
Při řešení úkolu dochází k interakci mezi různými oblastmi mozku. Například dorsolaterální prefrontální kortex je zodpovědný za plánování a řízení, zatímco ventrolaterální prefrontální kortex se podílí na vyhodnocování a výběru vhodných strategií.
Správné řešení najdete zde:
POKUD VÁS ÚKOL BAVIL A CHCETE SI PROCVIČIT MOZEK NA DALŠÍM KVÍZU, ZKUSTE TŘEBA TYTO ROVNICE, KDE BUDETE HLEDAT HODNOTY PRO KUSY OBLEČENÍ. ÚKOL JE O NĚCO OBTÍŽNĚJŠÍ, ALE PŘI TROŠE SNAHY HO URČITĚ HRAVĚ TAKÉ ZVLÁDNETE.