Připravili jsme pro vás tentokrát vážně zapeklitý úkol. Na první pohled vypadá jako dětská hra, ale když se do něj pustíte, zjistíte, že vůbec není. Lépe si s rébusem poradí lidé s dobře vyvinutým prostorovým a abstraktním uvažováním, kvalitní pracovní (krátkodobou) pamětí a logikou. Ti, kteří těmito předpoklady příliš nevládnou nebo u nich převažují jiné složky inteligence, by mohli mít s řešením problémy. Kdyby se vám nepovedlo úlohu zvládnout nebo byste tápali příliš dlouho, podívejte se na konec článku, kde najdete správný výsledek.
Zadání je jednoduché. Na obrázku vidíte osm sad kostiček. Dvě z toho jsou stejné. Vaším úkolem je přijít na to, které to jsou. Pozor! Nehledáte stejné obrázky, jak jste možná zvyklý z podobných typů kvízů. Dle viditelných symbolů na stranách kostek nejdříve musíte domyslet, jak vypadají zbývající strany a následně vybrat správné možnosti.
Pro váš mozek je to velmi náročný úkol a bude muset provést řadu komplexních operací. Každá část mozku má svou specifickou funkci a při řešení této úlohy se spojí, aby pracovaly harmonicky.
Prvním krokem je dekódování vizuální informace. Když se podíváte na obrázek, světlo, které přichází do vašich očí, se převádí na elektrochemické signály. Ty se posílají do zadní části vašeho mozku, do oblasti zvané primární vizuální kortex. Zde dochází k prvotnímu zpracování informací a interpretaci toho, co vidíte. Primární vizuální kortex rozeznává barvy, tvary a pohyby a tvoří z nich smysluplný celek.
Po dekódování vizuální informace přichází na řadu vaše pracovní paměť. Sídlí v oblasti zvané prefrontální kortex v přední části mozku. Funguje jako dočasná skladovací jednotka, kde se udržují informace potřebné pro vyřešení úkolu. Jakmile jste se doberete výsledku, informace mizí a do dlouhodobé paměti se přenáší pouze postup, nikoli dílčí procesy.
Zároveň s pracovní pamětí se sepne vaše logické a abstraktní myšlení. Tato činnost se také odehrává v prefrontálním kortexu.
Časový tlak, pod kterým pracujete, zvyšuje úroveň stresu. To aktivuje váš limbický systém, konkrétně amygdalu, zodpovědnou za zpracování emocí, a hipokampus, zapojený do procesu paměti. Amygdala reguluje emoce spojené se strachem a stresem. Může tedy zintenzívnit vaši reakci na časový tlak a stres spojený s touto úlohou.
Tlak času může zvýšit úroveň vašeho soustředění a výkonnosti. Může fungovat jako motivátor, který zvyšuje vaši schopnost soustředění. Na druhou stranu, pokud se stres stane příliš intenzivním, může to vést k chybám. Mohlo by dojít k přílišnému zrychlen myšlení nebo k přehnanému zaměření na určité detaily na úkor komplexního pohledu.
Celkově je tato úloha skvělým tréninkem pro váš mozek. Zapojení různých částí mozku a jejich vzájemná spolupráce při řešení úlohy pod časovým tlakem posiluje vaše kognitivní schopnosti a zlepšuje vaši výkonnost nejen při luštění kvízu, ale sekundárně i v běžném životě při řešení čehokoliv. Také se učíme, jak lépe zvládat stres.
Správné řešení:
POKUD CHCETE ZAMĚSTNAT MOZEK DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S DOPLŇOVÁNÍM SYMBOLŮ. JEDNÁ SE TAKÉ O KOSTKY, ALE RÉBUS JE ZALOŽENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU. NAJEDETE HO ZDE.