Středa, 8 ledna, 2025

Bleskový IQ test pro bystré mozky: Najdi cestu labyrintem! Do 30 vteřin to dá jen génius!

Mohlo by vás zajímat

Dětskou hru s labyrintem známe všichni. Princip netřeba dlouze vysvětlovat. Na jedné straně bludiště je vchod, na druhé východ. Vaším úkolem je provést alchymistu hradem k elixíru života. Při troše trpělivosti to zvládne každý. Váš problém je ale čas. Máte na to 30 vteřin. Pokud se vám to povede, můžete si gratulovat. Vaše mozkové synapse fungují skvělým způsobem!

- Reklama -

Pokud se vám to nepovede, nezoufejte, a klidně si čas protáhněte. Vše se dá trénovat. Budete-li podobné kvízy luštit pravidelně, uvidíte, že budete čím dál rychlejší, a i v běžném živote pocítíte pozitivní dopad a vaše kognitivní funkce se začnou postupně zlepšovat na mnoha úrovních.

Lidský mozek funguje jako špičkový počítač. Při hledání cesty labyrintem dochází k aktivaci několika mozkových procesů. Tento úkol vyžaduje rychlou a efektivní komunikaci mezi mozkovými buňkami. Zajišťují ji tzv. synapse – spojnice, které vzájemně propojují mozkové buňky, neboli neurony. Informace mezi neurony putuje pomocí elektrických impulsů a chemických přenašečů. Rychlost synapsí ovlivňuje mnoho faktorů, jako je například hydratace, strava, fyzická aktivita, stres, kvalita spánku a také genetické faktory.

Pokud máte dobrý trénink, můžete tyto synapse posílit a zrychlit. Rychlý mozek je důležitý pro lidi, kteří potřebují rychle zpracovávat informace, např. sportovci, muzikanti, lékaři, vojáci, ale také hráči počítačových her.

K řešení našeho úkolu budete potřebovat především prostorovou inteligenci – schopnost vizualizovat a manipulovat s objekty v prostoru. Jedná se o schopnost převést 2D obraz labyrintu do 3D podoby v naší mysli. Toto se děje v části mozku zvané parietální lalok. Lidé s dobrou prostorovou inteligencí jsou například architekti, piloti, chirurgové, umělci nebo šachisté.

Prostorová inteligence má souvislost s dalšími druhy inteligence. Může napomoci k lepšímu výkonu v matematice nebo kreativních činnostech a samozřejmě i při orientaci v terénu.

Prostorová orientace se dá trénovat různými způsoby – skládáním stavebnic, luštěním hlavolamů, hraním šachů nebo 3D her, čtením map nebo 2D plánků. Třeba i při sportech, jako lezení nebo hraní míčových her, se hodně pracuje s prostorovou orientací. Takže pokud chcete svou prostorovou inteligenci vylepšit, věnujte se těmto aktivitám.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS RÉBUS ZAUJAL A CHCETE ZKUSIT DALŠÍ, DOPORUČUJEME NAPŘÍKLAD TENTO S HLENÁNÍM SPRÁVNÉHO POHLEDU NA DORT. JE ZALOŽENÝ NA JINÉM PRINCIPU, ALE PROSOTOROVOU INTELIGNECI NA NĚM TAKÉ PROCVIČÍTE VELMI DOBŘE. NAJDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -